Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısı yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkan donuk, keskin veya yanma hissi gibi hissedilebilir. Sürekli olabilir veya gelip gidebilir ve bir veya her iki kulağı da etkileyebilir. Çocuklarda daha yaygın olmasına rağmen kulak ağrısı yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Kulak ağrısı, iç kulak, orta kulak veya dış kulaktaki bir enfeksiyondan, kulak kiri tıkanması veya birikmesinden, diş problemlerinden veya temporomandibular eklem fonksiyon bozukluğundan (TME) kaynaklanabilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak ağrısında; reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler, kulak damlaları ve ısıtma yastığı gibi ev ilaçları genellikle kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak bazen reçeteli ilaçlara ve uzman tedavilerine ihtiyaç duyulabilir.

KULAK AĞRISINDA REÇETESİZ TEDAVİLER

Reçetesiz (OTC) tedaviler kulak ağrısını hafifletmenin önerilen yoludur. Buna reçetesiz ağrı kesiciler, kulak damlaları ve soğuk algınlığı ve alerji ilaçları dahildir.

KULAK AĞRISINDA AĞRI KESİCİLER

Tylenol (asetaminofen) ve Advil (ibuprofen) gibi reçetesiz ağrı kesiciler genellikle kulak ağrısı için başvurulan tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar kulak ağrılarıyla ilişkili küçük rahatsızlıkların ve iltihapların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

KULAK DAMLASI

Kulak damlaları, kişinin kulağıyla ilişkili sıvı birikimini kurutmak veya kulak kirini yumuşatıp çıkarmak için kullanılır.

OTC kulak kiri damlaları tipik olarak gliserin, mineral yağ veya salin solüsyonları içerir. Ayrıca karbamid peroksit gibi başka maddeler de içerebilirler.

DEKONJESTANLAR

Kulak ağrısı soğuk algınlığı veya alerjiden kaynaklanan tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa Sudafed (psödoefedrin) ve Afrin (oksimetazolin) burun spreyi gibi dekonjestan ilaçlar yardımcı olabilir.

Dekonjestanlar, mukoza zarlarındaki şişliği azaltarak kulak ağrısını ve basıncını hafifletmeye çalışır. Bu, kulağa giden geçitlerin açılmasına ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

ANTİHİSTAMİNİKLER

Kulak ağrısı sinüs boşluğunu etkileyen alerjilerden kaynaklanıyorsa antihistaminik yardımcı olabilir. Benadryl (difenhidramin) gece kulak ağrısı için faydalıdır ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

Mevsimsel ve ev içi alerjilerin gündüz rahatlaması için, daha uzun etkili, uyku vermeyen antihistaminikler daha iyi bir seçimdir.

Bunlar şunları içerir:

- Allegra (feksofenadin)

- Klarineks (desloratadin)

- Claritin (loratadin)

-  Xyzal (levosetirizin)

-  Zyrtec (setirizin)

KULAK AĞRISI İÇİN EVDE YAPILAN İLAÇLAR

Kulak ağrısını hafifletmek için ev ilaçları arasında tıkanıklığı ve baskıyı hafifletmek için ilaçsız teknikler bulunur.

UYKU POZİSYONLARINI DEĞİŞTİRİN

- Uzanmak sinüslerinizin kulağınıza boşalmasına neden olarak basınç ve ağrıya neden olabilir. Kulak ağrısı nedeniyle uyumakta zorluk çekiyorsanız başınızı yukarı kaldırmayı veya yatar koltukta uyumayı deneyin.

- Dik oturmak yerçekiminin sizin için çalışmasını sağlar. Bu, sinüs boşluğundaki aşırı mukusun kulaklarınız yerine burnunuzdan veya boğazınızın arkasından akmasına yardımcı olur.

SOĞUK KOMPRES

Soğuk bir bez veya buz torbası, kulak ağrısını geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Kulak ağrısını azaltmak için dış kulağa 15 ila 20 dakika soğuk kompres uygulayın. Gerektiği kadar tekrarlayın.1

DİKKATİ BAŞKA YÖNE ÇEKME

Zihninizi meşgul etmek, dikkatinizi kulak ağrısından veya diğer ağrı türlerinden uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Kronik ağrısı olan kişiler tarafından yaygın olarak kullanılan bir araç olan araştırmalar, dikkatin dağılmasının ağrı algınızı önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.

Oyun oynamak, televizyon izlemek, müzik dinlemek veya yürüyüşe çıkmak kulak ağrısına gösterilen ilgiyi azaltmaya yardımcı olabilir.

EGZERSİZLER

Kulak ağrısına boyun ağrısı veya TME neden oluyorsa, aşağıdaki boyun ve çene egzersizleri yardımcı olabilir:

- Omuzlarınızı silkiyormuş gibi omuzlarınızı yukarı ve aşağı kaldırın. 10 kez tekrarlayın.

- Ağzınızı yavaşça, acı çekmeden açabildiğiniz kadar açın. Beş yavaş nefes alın, ardından ağzınızı kapatın ve çenenizi gevşetin. 10 kez tekrarlayın.

- Başınızı yavaşça bir daire şeklinde döndürün. Diğer yönde tekrarlayın.

    Başınızı bir tarafa eğin ve 30 ila 60 saniye basılı tutun. Daha sonra diğer yöne doğru eğin. Gerektiği kadar tekrarlayın.

ISITICI YASTIK

Sıcak bir kompres genellikle kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.9 15 ila 20 dakika boyunca sıcak bir bez veya düşük ayarda ısıtma yastığı uygulayın. Kulak ağrısı kulak kiri birikmesinden kaynaklanıyorsa, sıcak bir kompres kulak kirinin erimesine ve akmasına yardımcı olabilir. Kulak kiri bulaşmasını önlemek için ısıtma yastığını bir havluyla örtmek yararlı olabilir.

BİTKİSEL KULAK DAMLASI

Bazen kulak ağrısını hafifletmek için geleneksel Çin otları tavsiye edilir. Bitkisel kulak damlaları Longdan-xiegan kaynağından yapılır

Bununla birlikte bitkisel veya naturopatik kulak damlalarının etkili olup olmadığı belirsizdir. Bir çalışma, bitkisel kulak damlalarının antibiyotiklerin etkisini artırabildiğini, ancak tek başına fazla bir rahatlama sağlamayabileceğini buldu.1

NEMLENDİRİCİLER

Kulak ağrısı tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa nemlendiriciyi çalıştırmak yardımcı olabilir. Nemlendiriciler havadaki nemi artırarak sinüsleri tahriş edebilecek kuru havayla mücadeleye yardımcı olur. Nemlendirici aynı zamanda sulu kalmanıza, mukusu inceltmenize ve süzülmesine izin vermenize yardımcı olur. Bu, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonundan kaynaklanan kulak basıncını hafifletmeye yardımcı olur.

ZEYTİNYAĞI

Kulağınıza birkaç damla zeytinyağı damlatmak, kulak ağrıları için sıklıkla öne sürülen doğal bir çözümdür. Yüksek kaliteli sızma zeytinyağı, teorik olarak kulak enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikler içerir.12 Ancak bu kocakarı masalını destekleyecek çok fazla kanıt yoktur.

Kulak ağrısı kulak kiri birikiminden kaynaklanıyorsa, ılık zeytinyağı damlaları kulak kirini yumuşatmaya ve doktorunuzun çıkarmasını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

BUHAR

Kulak ağrısını hafifletmek için genellikle sıcak bir banyo veya duş alınması önerilir. Duş veya banyodan çıkan buhar, kulak ağrısının iki yaygın kaynağı olan tıkanıklığın giderilmesine ve kas gerginliğinin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı (Melaleuca alternifolia), kulak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek, çokça sözü edilen, her derde deva bir yağdır. Çay ağacı yağı teorik olarak enfeksiyonu önleyebilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.17

Ancak çay ağacı yağını zeytinyağıyla seyreltmeden doğrudan kulağınıza uygulamayın. Kulak ağrısını tedavi etmedeki etkinliği konusunda araştırmalar kesin olmasa da, hayvan çalışmaları seyreltildiğinde kulaklarda kullanımının güvenli olduğunu göstermektedir.18

KULAK AĞRISINDA REÇETELİ İLAÇLAR

Kişisel bakım ve reçetesiz ilaçlar kulak ağrısını tedavi etmek için her zaman yeterli değildir. Ağrı geçmezse veya daha da kötüleşirse, özellikle ateşiniz varsa, kulağınızda irin veya sıvı geldiğini fark ederseniz veya işitme kaybınız varsa, doktorunuza görünmeniz önemlidir. Doktorunuz kulak ağrınızın tedavisine yardımcı olacak aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

KULAK AĞRISINDA ANTİBİYOTİKLER

Çoğu kulak enfeksiyonu kendi kendine iyileşir ve antibiyotik gerektirmez. Aslında kulak enfeksiyonlarının tedavisine yönelik öneriler, sağlık hizmeti sağlayıcılarına antibiyotik reçete etmeden önce bekle ve gör yaklaşımını benimsemelerini tavsiye ediyor. Bununla birlikte, üç günden uzun süren enfeksiyonlar genellikle amoksisilin veya penisilin gibi oral antibiyotikler gerektirir.

OTİTİS EKSTERNA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uzman Odaklı Prosedürler

Devam eden kulak ağrınız veya özel tedavi gerektiren bir kulak rahatsızlığınız varsa, sağlık uzmanınız sizi bir kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanına yönlendirmek isteyebilir. Bir KBB ek testler yapabilir ve kulak ağrınızı hafifletmek için bir prosedür önerebilir. Örneğin, kulak ağrınız kulak kiri tıkanıklığından kaynaklanıyorsa KBB, rahatlamak amacıyla kulak kiri birikimini ortadan kaldırmak için bir prosedür uygulayabilir.

Kulak ağrısını hafifletmek için başka bir uzmanlık alanı olan kayropraktik de önerilebilir.

KULAK YIKAMA

Kulak yıkama (kulak sulama), etkilenmiş kulak kirini, döküntüleri, ölü deri hücrelerini ve enfekte dokuyu kulak kanalından temizleyen tıbbi bir prosedürdür. Doktor, orta kulağın net bir görüntüsünü elde etmek ve sulamanın gerekli olup olmadığını görmek için otoskop adı verilen bir alet kullanır. Eğer öyleyse, fazla kulak kirini temizlemek için kulağa su veya tuzlu su karışımı enjekte etmek için şırınga benzeri bir alet kullanılır.20


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.