Kulak çınlaması ciddiye alınmalı

Dikkat! Kulak çınlaması, aynı zamanda hastalık habercisi olabilir.

Dikkat! Kulak çınlaması, aynı zamanda hastalık habercisi olabilir. Kulak çınlamasının, dış ortamda herhangi bir ses olmadan kişi tarafından bir veya her iki kulakta duyulan, monoton sese verilen ad olduğunu belirten Doç. Dr. Mahmut Özkırış, "Kulak çınlaması, aynı zamanda hastalık habercisi olabilir"’ dedi.

kulakcinlamasiKulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış, zaman zaman ortaya çıkan çok kısa süreli çınlamalarının tüm yaş gruplarında olabileceğini, ancak sessiz ortamda sürekli işitilen kulak çınlamaları kişinin yaşamını çok güçleştirebileceğini kaydetti. Doç. Dr. Özkırış, sürekliliği halinde uykusuzluk, huzursuzluk, sinirlilik ve bazı hastalarda depresyona neden olabilen, çocuklarda davranış bozukluğu ve dikkat dağınıklığına yol açan çınlama sorununun, vaktinde tedavi edilmesi gerektiğini bildirdi. Özkırış, "Kulak çınlaması bir hastalık değil, işitme sisteminde var olan bir sorunun yansıması olarak tanımlanabilir.

60 YAŞ ÜSTÜNDE 5 KİŞİDEN BİRİNDE VAR

Yaklaşık olarak 60 yaş üzerindeki yaş grubunda her 5 kişiden birinde gözlenirken, yaş ve cinsiyet gözetmeksizin toplumun yüzde 10 ile yüzde 15’inde görülmektedir. Kulak çınlamaları genel olarak objektif ve subjektif olmak üzere iki başlıkta değerlendirilir. Kulak çınlaması sadece hasta tarafından duyulabiliyorsa subjektif, hekim tarafından da fark edilebiliyorsa objektif kulak çınlaması adını alır. Kulak çınlaması çoğunlukla işitme sinirlerinin mikroskopik olan uç kısımlarında oluşan hasarlardan ötürü gelişir. Bu sinir uçlarının sağlıklı olması doğru, kesin duymayı sağlar. Bunlarda meydana gelecek bir hasar işitme kaybı ve kulak çınlamasına yol açar. İlerlemiş yaşla birlikte sinir uçlarında bazı değişiklikler meydana gelir. Bu da beraberinde kulak çınlaması oluşumuna neden olur. Günümüz dünyasında yüksek ses maruziyeti kulak çınlamasının en sık rastlanan nedenidir ve beraberinde işitme kaybına yol açar” dedi.

KULAK KİRİ, ENFEKSİYON KULAK ÇINLAMASI YAPABİLİR

Doç. Dr. Mahmut Özkırış, kulak enfeksiyonları, kulak kiri, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenlerin de kulak çınlamasına yol açabileceğini vurgulayarak, "Kulak çınlaması baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır. Alerji, düşük veya yüksek tansiyon, şeker hastalığı, tiroid problemleri, tümörler, baş ve boyun bölgesine gelen travmalar, menier hastalığı ve sakinleştirici ilaçlar, bazı antibiyotikler, romatizma ilaçları ve aspirin, kulak çınlamasına neden olabilir” diye konuştu.

TEDAVİ İÇİN SORUNUN GERÇEK NEDENİ BULUNMALI

Kulak çınlamasının tedavisinde çok dikkatli olunması gerektiğini bildiren Özkırış, "Her durum için tedavi çok farklıdır. Bu nedenle tedavi için kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak çok önemlidir. Bunun için bazı röntgen filmleri ve denge testlerine ihtiyaç duyulabilir. Kulak çınlaması sürekli hale gelmeye başlayan kişiler durumu ciddiye alıp mutlaka konuyla ilgili bir hekime başvurmalıdırlar" dedi. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Aralık 2014Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.