Kumanın savaşı

8’inde nişanlanan, 12’sinde evlendirilen 18 yaşında başkasına ‘kuma’ verilen 34 yaşındaki kadın, çocuklarını kaybetmemek için zorlu bir hukuk mücadelesi veriyor.

8’inde nişanlanan, 12’sinde evlendirilen 18 yaşında başkasına ‘kuma’ verilen 34 yaşındaki kadın, çocuklarını kaybetmemek için zorlu bir hukuk mücadelesi veriyor.

Koca şiddetinden kaçıp İstanbul’da dava açan kadına, mahkeme, “Git Siirt’te dava aç” dedi. kuma134 yaşındaki Siirtli kadın, 8 yaşında nişanlandı, 12 yaşında ‘evlendirildi’. Bir ay sonra kaçarak evine döndü. 18’ine geldiğinde, evli bir adama kuma olarak verilen kadının 5 çocuğu oldu. Fakat adam, bu 5 çocuğu, 8 çocuklu resmî karısının üzerine kaydettirdi. 13 çocuk, iki kadın, bir adam 13 çocuk, bir kadın ve bir koca ile aynı evde 16 yıl yaşadılar. Ancak adamdan gördüğü şiddete daha fazla dayanamadı ve 2011’de İstanbul’a kaçtı. Çocuklarının da şiddete maruz kaldığını söyleyen ve okuma-yazma bilmeyen kadın, İstanbul Barosu’ndan yardım istedi. Baronun görevlendirdiği Avukat Sedef Ünal, hukuk mücadelesini şöyle anlattı:

MAHKEME SİİRT’E GÖNDERDİ

“Çocuklar için ‘nüfus kaydının düzeltilmesi’ davası açtık. İlk davamızı kazandık. Çocuklar nüfus kaydında gerçek annelerinin tesciline geçirildi. Ama baba, çocukları vermiyor. Aslında polis, mahkeme kararı olmadan çocukları gidip babadan alabilir ama yapmıyor. Biz de mahkeme kararı almak adına, İstanbul 1’inci Aile Mahkemesi’nde dava açtık. İlk duruşmada hâkim, babayı haklı bularak yetkisizlik kararı verdi ve dosyayı Siirt Aile Mahkemesi’ne yolladı. Şoke olduk. Hâkim, tedbir kararı vererek çocukları anneye teslim edebilirdi. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler de böyle diyor.”

SİİRT’TEKİ KOCASI TEHDİT EDİYOR

AVUKAT Sedef Ünal, “Müvekkilim, zaten şiddet ve aile baskısından korktuğu için Siirt’ten kaçarak İstanbul’a yerleşti. Töre cinayetinden korkmaktadır. Kocası telefonla ve aracılarla tehdit etmektedir. İlk müracaatımızda 6 aylık koruma kararı verildi. Ancak süre dolduğu için yeniden koruma talep ettik, mahkeme talebemizi reddetti. Şimdi bu kadın bir de Siirt’e gidip davasını mı takip edecek” dedi. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:26 Haziran 2014