Kumar bağımlıları alkolikler gibi tıbbi yardım alacak

İsveç'te kumar bağımlılarının da alkolikler gibi tıbbı yardım alması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

İsveç'te kumar bağımlılarının da alkolikler gibi tıbbı yardım alması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Ulusal Sağlık Kurulu'nun, kumar bağımlılarının da alkolikler gibi tedavi  ve bakım alabilmesi amacıyla yasal düzenlemeleri de içeren çalışma başlattığı  belirtildi.

 

İsveç'te kumar ve bu türde oyunlara ilgi gün geçtikçe artıyor. Halkın  yüzde 2'sinin kumar bağımlısı olduğu kaydediliyor. Ülkedeki alkoliklerin oranıysa  yüzde 4 olarak veriliyor. Karolinska Üniversitesi'nden Dr. Anders Tengström, daha önce alkoliklerin  tedavi edilmesine ilişkin de tartışmaların yapıldığını hatırlatarak, bugün ise  onların tedavi edilmesinin normal karşılandığına işaret etti. Kumar bağımlılarının da hasta olarak kabul edilmesi gerektiğine söyleyen  Tengström, bu kişilerin de yakında tıbbi yardım alacağını belirtti. Daha önceki yıllarda kumar tutkunlarına “dürtü kontrol bozukluğu”  teşhisi konulduğunu, ancak artık bu durumda olanların “bağımlılık” sınıfında  değerlendirildiğini kaydeden Tengström, bu kişilerin tıbbi yardım almalarının  önemine dikkati çekti.

 

 Kumar bağımlılarının da tedavi görmesi için yasal çalışma başlatan Ulusal  Sağlık Kurulu'nun, bu konudaki ilk raporunu Mayıs 2013'te tamamlayacağı  bildirildi. AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:12 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.