KUMARA YATIRIYOR YAKALAYIN

Zaman

Haber bültenlerine sıkça yansıyan kumarhane baskınlarının ardından çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. İşte şaşırtan gerçeğin ayrıntıları...

İhbar mektupları genelde yuvalarının yıkılmasından endişe duyan kadınlar tarafından polise gönderiliyor. "Çocuklarımızın rızkı kumarhanelerde harcanıyor." diyen kadınlar, mekânın adresini vererek baskın yapılmasını istiyor. Bir ihbar mektubunda yer alan şu ifadeler kumarın ailelere verdiği zararı ortaya koyuyor: "Kocam 30 yıldır kumar oynuyor. Her akşam yemin ediyor, ardından yine gidiyor. Gitmese de telefon edip çağırıyorlar. Çocuklarım çok üzülüyor. Çok borcumuz var. Ölümden başka şey düşünmüyorum. Ne olur yardım edin." Emniyet yetkilileri, kumar alışkanlığının daha önce ağırlıklı olarak zengin kişilerde görüldüğünü ancak son yıllarda gelir seviyesi düşük insanlar arasında da yaygınlaşmaya başladığını belirtiyor. Sadece İstanbul'da bir ayda kumar oynama ve oynatma suçundan 620 kişi yakalandı.

Kumar bağımlılığı, daha çok ünlü kişiler hakkında işlem yapıldığında kamuoyunun gündemine geliyor. Oysa Türkiye'nin farklı illerinde hemen her gün bu suç yüzünden çıkan olaylar yaşanıyor. Oynayan kişilerin bir suç olarak görmemesi, kumarın yaygınlaşmasındaki en önemli sebeplerden biri olarak görülüyor. Özellikle verilen cezalarının az olması, bu suçu işleyenlere yönelik ciddi yaptırımların olmaması kumarı yaygınlaştırıyor. Bu durum özellikle ailelerde büyük sorunlara yol açıyor. Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin 2008 tarihli boşanma sebepleri üzerine yaptığı araştırmada çiftlerden yüzde 24'ünün eşinden kumar ve içki gibi kötü alışkanlıkları yüzünden ayrıldığını belirtmiş.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kumar bağımlılığı seviyesine gelmiş kişilerin durumundan en çok birinci derece yakınlarının mağdur olduğuna dikkat çekiyor. Maddî kaynakları boşa harcanmış bir aile tablosuyla karşı karşıya kalan kadınlar, yuvalarının yıkılma tehlikesini önlemek için müdahale etmek istiyor. Tarhan'a göre kadınlar, bu yüzden kumar oynayan kocalarını ihbar etmeyi bir çıkış yolu olarak görüyor. Kadınların eşlerini ihbar etmek yerine tedaviye yönlendirmeye çalışmasının önemine vurgu yapan Tarhan şunları söylüyor: "Erkek ihbar edildiğini öğrendiğinde bu durumu kendisine saldırı gibi görür. 'Ben zaten bırakacaktım. Beni ihbar ettin de ne oldu ya da ceza alacağım' diyerek öfkeyi artırıyor."

POLİSE ÇARPICI İHBAR MEKTUPLARI GELİYOR

Ben ailemi kurtarmak için uğraşan bir kumar mağduru kadınım. Kocam, 30 yıldır kumar oynuyor. Her akşam yemin ediyor, yine gidiyor. Gitmese de telefon edip çağırıyorlar. Çocuklarım çok üzülüyor. Çok borcumuz var. Her zaman ölümden başka şey düşünmüyorum. Hiç düşünmeden gidiyor. Silivri karakoluna gittim. 'Hiçbir şey yapamayız' dediler. Şimdi sizden rica ediyor ve bu yerin olduğu yeri size söylüyorum. Her zaman ölümden başka şey düşünmüyorum.

Nişancı Mahallesi .......marketin hemen yanında kahvehanede kumar oynatılıyor. Hemen hemen her gün büyük paralar dönüyor. Ruhsatı başkasının üzerine olup kumarın başında duran A., sahibi N. Bu ihbarı kocamın bir an önce oradan kurtulup, evin rızkını kumara vermemesi için yapıyorum. Benim gibi birçok insan mağdur durumda. Lütfen yardımcı olun. İyiliklerinizden dolayı teşekkür ederim.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.