Kutup başlıkları git gide eriyor

Grönland ve Güney Kutbundaki buzlarda olağanüstü miktarlarda su barınır. Ama kutup başlıkları git gide daha hızlı eriyor.

Grönland ve Güney Kutbundaki buzlarda olağanüstü miktarlarda su barınır. Ama kutup başlıkları git gide daha hızlı eriyor.

kutuplarFakat ne var ki küresel ısınma devam ederken bu buz tabakaları da git gide inceliyor. Erimenin kesin miktarı şimdi geniş kapsamlı bir araştırmayla en büyük doğruluk payıyla hesaplandı. Buna göre 1992 yılından beri 4000 milyar ton buz yok oluyordu ki bu da deniz seviyesinin 1.1cm yükselmesine neden olmuştu. Özellikle de sürecin hızlanmış olması bilim insanlarını endişelendirmekte. Grönland’da her yıl, 1990’lı yıllarda “alarm” niteliğinde açıklanan miktardan beş misli fazla buz eriyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin beş yıl önce açıklanmış olan raporundaki verilere kıyasla iki misli daha doğru sonuçlar elde edilmiş. Analiz için 26 araştırma enstitüsünden 47 bilim insanı NASA ve ESA girişimiyle, uzun yükseklik ve yoğunluğa bağlı değişimlerle ilgili verileri, uydu misyonları ve buz hareketleriyle ilgili radar verilerini bir araya getirdi. Veriler Grönland ve Güney Kutbunun on beş yıl öncesine göre (her yıl) üç misli buz kaybettiğini gösteriyor. Buzun erimesiyle ortaya çıkan su ve buzuldaki yüksek su basıncı, buzulları hızlandıran ve buz dağlarının kopma riskini yükselten “kayma etkisini” yaratıyor. Diğer önemli bir faktör de sıcak deniz suyunun, kalıcı olduğu varsayılan buzun ön kısmını dayanıksız hale getirmesi ki bu da Grönland buzunun ilerleyişini biraz daha hızlandırıyor. Özellikle Güney Kutbunun batısı konusunda endişe büyük. Buradaki buz kaybı 2005-2010 yılları arasında yılda yaklaşık 102 gigaton hesaplanmış. Doğu Antarktiğin yüksek platosu ise kar yağışları sayesinde biraz buz kazanmış. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.