Kuzey kutbu gelecekte tamamen buzsuz kalabilir

Sibirya’daki bir gölden alınan karot örnekleri, Kuzey Kutbu’nda milyonlarca yıl önce ılıman bir iklimin hüküm sürdüğünü gösterdi.

Sibirya’daki bir gölden alınan karot örnekleri, Kuzey Kutbu’nda milyonlarca yıl önce ılıman bir iklimin hüküm sürdüğünü gösterdi.

kuzey_kutbu2.2 ila 3.6 milyon yıl önce arktik bölge çok sıcaktı ve anlaşıldığı üzere atmosferde de günümüzdekinden çok daha fazla karbondioksit bulunmuyordu. Bu durum yakın gelecekteki gelişim için ipuçları verebilir” diyor Massachusetts Üniversitesi’nde Julie Brigham-Grette yönetiminde çalışan ekip ya da başka bir ifadeyle Dünya karbondioksit miktarındaki küçük değişikliklere, eski iklim modellerinden elde edilen sonuçlara kıyasla daha şiddetli bir şekilde reaksiyon gösteriyor. Araştırma 3.6 milyon yıl önce bir meteorit çarpması sonucu oluşan El’gygytgyn Gölü’nden alınan örneklere dayanıyor. Tortulların incelenmesi sırasında bilim insanları geçmişte Kuzey Kutubu bölgesinde bol yağışlı ve uzun süre devam eden sıcak dönemlerin varlığını gösteren kanıtlar saptanmış. Yaz aylarındaki sıcaklık 15-16 derece arasında değişiyordu ki bu günümüzdekinden sekiz derece fazladır. Kutup dairesinin kuzeyindeki bu alışılmışın dışındaki sıcak dönemler, Batı Antarktik buz tabakasının henüz bulunmadığı 1.2 milyon yıl öncesine denk gelmektedir diyor bilim insanları. Buna göre iki kutbun ortak geçmişi olabilir. Rusya’daki NEİSR Enstitüsü’nden Pavel Minyuk ile çalışan araştırmacılar geçen yılın temmuz ayında da Rusya’daki gölden alınan sondaj örnekleriyle ilgili iklim verilerinin değerlendirmelerini yayımlamışlardı. O zamanki veriler 2.8 milyon yıl öncesinden günümüze kadar olan zamanı kapsıyordu. Araştırmacılar daha önceki yıllarda da Kuzey Kutbu’ndaki sıcak dönemler ve Güney Kutbu’ndaki erime olaylarıyla ilgili dikkat çekici örtüşmelerden söz etmişlerdi. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2013