LAZERİN KEŞFİNİN 50. YILDÖNÜMÜ

A.A

Tarihin en önemli icatlarından ve günümüzde endüstriden tıpa, birçok kullanım alanı bulunan lazer ışını 50 yaşında.


Tüm dünyada kutlanacak lazer teknolojisi bugün birçok elektronik cihazda kullanılırken, bu teknoloji uçakların  yön bulması, dişçilik, yazıcı, fiber-optik kablolarla veri iletilmesi, metal  üretimi, slayt gösterisi, DVD okuyucu ve yazıcı gibi birçok günlük kullanım  alanında insanların yaşamını kolaylaştırıyor.

İlk kırmızı lazer ışını, 16 Mayıs 1960'ta Amerikan Hughes Aircraft  havacılık firmasının laboratuvarında çalışan 32 yaşındaki fizikçi Theodore  Maiman'ın keşfi sayesinde bir katı kristal yakut ile üretildi.

İlginç bir şekilde kimsenin kelime anlamını bilmediği lazer, İngilizce  yazılışıyla "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation" tanımının  kısaltması.

Bilimadamları, lazer ışını fikriyle aslında ilk ortaya çıkanın 1917  yılında Einstein olduğunu belirterek, ünlü fizikçinin, ışığın fotonlardan meydana  geldiğini ilk farkeden olduğuna işaret ediyorlar.

Lazerin 50. yıldönümü dolayısıyla dünyanın birçok üniversitesinde de  etkinlikler düzenlenecek.

Çeşitli ülkelerin değişik üniversitelerinde yapılacak etkinlikler  arasında, ABD'nin Massachussets Institute of Technologie (MIT) üniversitesinde  "Pink Floydish" adlı lazer şovu dikkat çekiyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.