LEZZET AVCILIĞI VE YEMEK BAĞIMLILIĞI

NP GRUP

Lezzet peşinde koşan, dürtü kontrol sorunu yaşayan yemek bağımlısı kişilerin bu kontrolü neden yapamadıkları ve bağlantılı olarak yaşadıkları yeme bozuklukları ve depresyonun nasıl tedavi edileceğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Lezzet düşkünü kişiler, sürekli yemek yemeği hayal ederek her yerde yemek arayan kişilerin yaşadıkları yeme bağımlılığının diğer bağımlılıklardan bir farkı var mı? Yeme bağımlılığı bir davranış sorunu mudur? Stres ve sıkıntılı zamanlarda kişinin yemeğe sığınmasının altında ne gibi dinamikler olabilir? Patalojik yemek bağımlısı kişiler yeme atakları geldiğinde neler yaşarlar gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Lezzet merakı bir çeldirici mi olmaktadır? Yemek bağımlılığı yeme bozukluklarına nasıl döner?  Kişinin kilo ve vücut görünüşüyle ilgili düşünce ve davranışlarındaki aşırı rahatsız olması nereye kadar sağlıklıdır? Yeme davranışı ne zaman bağımlılık halini alır? Kişinin beden şekli ve kilo ile ilgili takıntısıı olmasına rağmen neden kontrolünü kaybeder? Bu bağımlılığı yaşayanlarda sıkıntı ve  tatminsizlik aranmalı mıdır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra Baripoğlu ve Uzman Psikolog Zehra Erol olacaklar.

Sinirlilik ve  üzüntü gibi olumsuz duygularla yemeğe sığınma davranışı ne anlama gelir? Bu durum depresyona gider mi? Bu kişilerde zamanla takıntılı yeme davranışları bekler misiniz? Çok fazla yedikten sonra, kişi kendinden nefret etme davranışı gösterir mi? Suçluluk duyarlar mı aşırı yemekten? Tedavisinde ve terapisinde neler yapılmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İsveç Karolinska Institutet Tıp Fakültesinden araştırmacıların şizofreniye yeni yakalanmış hastaların beyinlerinde daha yüksek düzeylerde enflamatuar maddeler olduğu, alınan sonuçların şizofreninin  immün sisteme etki eden ilaçlarla tedavi edilme ihtimalini gündeme getirdiği şeklindeki sonuçları değerlendirecek.    

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.