Limonlu çay seviyorsanız bunu okuyun

Yatmadan önce televizyon izlemeyin, bilgisayarı, akıllı telefonunuzu yanı başınızdan uzaklaştırın. Bu tavsiyeleri belki milyonlarca kez okumuşsunuzdur belki ama bir de bilmedikleriniz var.

Yatmadan önce televizyon izlemeyin, bilgisayarı, akıllı telefonunuzu yanı başınızdan uzaklaştırın. Bu tavsiyeleri belki milyonlarca kez okumuşsunuzdur belki ama bir de bilmedikleriniz var.

limonlucayİSTİKRARSIZ BESLENENLERDENSENİZ

Haftada birkaç gün geç saatlerde yemek yiyorsanız araştırmalara göre bu uykularınızı bir hayli kötü etkiliyor.

AĞZINIZDAKİ NANELİ FERAHLIK

Dişlerinizi yatmadan önce fırçalamayın demiyoruz. Çünkü gece ağzı temizleyen tükürük salgısı, salgılanmadığı için dişlerinizi yatmadan önce temizlemiş olmanız daha önemlidir. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki nane beyni uyarıyor ve dolayısıyla beyni canlandırıyor, uyanık kalmasını sağlıyor. Bu yüzden diş macununuzu farklı bir aromadan seçebilirsiniz.

İYİ BİR KİTAP

İşte bu sizin de başınıza gelmiş ama hiç fark etmediğiniz bir detay olabilir. Okuduğunuz iyi bir kitap, sizi fark etmeden heyecanlı bir filmden daha fazla peşinden sürükleyebilir ve saatlerce uykunuzu kaçırabilir.

YATMADAN ÖNCE İÇTİĞİNİZ SİGARA

Yatmadan önceki sigaranın sizi gevşettiğini zannediyor olabilirsiniz. Ancak tam tersi. Sigaradaki nikotin beyni uyarıyor ve uykuya dalışınızı zorlaştırıyor.

SOĞUK SUYLA YÜZ YIKAMAK

Yüzünüzü soğuk suyla yıkamak gözenekleri sıkılaştırabilir. Ama bu işlemi sabah yapsanız daha iyi olur çünkü aynı zamanda uykunuzu kaçırmaya da birebir. Yatmadan önce illa ki yüzünüzü yıkayacaksanız sıcak suyla yıkamayı deneyin.

TELEFONU GECE ŞARJ ETMEYİN

Geceleri e-mailleşmeyi bıraktınız, artık cep telefonunuzu elinizin kolunuzun altına da almıyorsunuz ama hala onunla ilgili bir hata yapıyorsunuz. Geceleri telefonu şarj ederken telefondan çıkan belli belirsiz ışıklar bile sizi uyandırmasa da uyku kalitenizi düşürüyor.

FAZLA SICAK

Hele soğuk kış günlerinde yeni değiştirdiğiniz temiz çarşafların içine girmek uyku için güzel bir seçenek gibi ancak vücut sıcaklığını dikkate alın. Eğer çok kalın bir battaniye altındaysanız vücut ısınız çok yükselecektir ve bu uyumanızı engelleyecektir. Gece yatarken vücut sıcaklığı normalden daha az olmalı.

LİMONLARI SEVİYORSANIZ

Yemekten sonra çay ve içine de bir dilim limon belki sevdiğiniz bir seçenektir. Ama bu da uyumayı engelleyebilir. Çünkü limon diğer birçok meyve gibi enerjinizi yükseltir ve sizin uyanık kalmanıza neden olur. Bu nedenle limonlu çayınızı sabah saatlerine alın. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:02 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:05 Ocak 2014