Limonu yaşam biçimi olarak seçen aile

İtalya'nın en güzel kasabalarından birinin tepelerini kaplayan teraslı limon bahçesinde, bir bahar sabahı 78 yaşında hâlâ zinde olan Luigi Acento, merdivene tırmanmış, uzmanlığını gösteren hareketlerle limonları koparıp sepete atıyor.

İtalya'nın en güzel kasabalarından birinin tepelerini kaplayan teraslı limon bahçesinde, bir bahar sabahı 78 yaşında hâlâ zinde olan Luigi Acento, merdivene tırmanmış, uzmanlığını gösteren hareketlerle limonları koparıp sepete atıyor.

limonAceto'nun doğup büyüdüğü bu limon bahçelerinde ailesi yüzyıllardır çalışıyor. Önceleri limon bahçelerini kiralayan aile sonra toprak sahibi olmuş. "Burada altı kuşağa tanıklık etmenin onurunu ve yükünü taşıyorum" diyor Aceto. Kendinden önceki üç kuşak, kendi kuşağı ve iki oğlu ile torunlarının kuşağından bahsediyor. Pek çok açıdan, Aceto ailesinin soyağacı, İtalya'nın İkinci Dünya Savaşı öncesi tarımla geçinen köylü toplumundan savaş sonrası sanayi gücüne dönüşmesini yansıtıyor. Ülke de hâlâ geleceğin küresel bir güç almak için rekabet ya da yerel geleneklere saygıda yattığı konusunda bir tartışma var. Bu tartışma, 2002'de ülkenin euroya geçmesiyle tekrar alevlendi. Euro, İtalyan ihraç mallarının fiyatını yükseltti ve küçük işletmelerin rekabet edebilmesini zorlaştırdı. Aceto ailesi niş üretim yapıyor: Düşük asidi ve narin lezzeti ile ödüller kazanmış dünyaca ünlü limonlar yetiştiriyor. Ve pek çok küçük İtalyan işletmesi gibi, daha büyümeye ayak diriyor. Aceto, "İki oğlum da bu işte çalışıyor ve onlara güveniyorum" diyor. Oğullarından Marco, şirketin üretim bölümü "La Valle dei Mulini"yi yönetiyor. Burada çok tatlı oldukları için bütün olarak yiyebileceğiniz limonlardan limon likörü, limon balı ve diğer ürünler yapılıyor. Marco'nun eşi ürünleri kasabanın meydanında satıyor. Diğer oğul Salvatore de kısa süre önce muhasebecilik işini bırakıp aile işletmesinde çalışmaya başladı. Çevredeki ailelerin hepsi için aynı durum geçerli değil. Çoğunun çocukları limon bahçelerini terk ediyor ve üniversite eğitimi alıp şehirlerde profesyonel iş arıyor. Hamur işi ustası ve Amalfi Limonunun Korunması Konsorsiyumu Başkanı Salvatore De Riso, "En önde gelen amaçlarımızdan biri, sahildeki bahçelerin terk edilmesini önlemek" diyor. Amalfi'den sertifikalı tüm limonların "sfusato" türü olması şart. Sfusato limonları, serin rüzgârların sarp dağlık vadiler arasında sıkıştığı Amalfi Kıyısı'nın mikro ikliminde yetişiyor sadece. Luigi Aceto çocukluğuna denk gelen savaş dönemini hatırlıyor. Aile neredeyse açlıktan ölecekmiş. O ve kardeşleri, yenilebilir bir şeyler bulmak için sürekli dolaşırlarmış. "Amerika'da bize paket gönderen akrabalarımız vardı" diye hatırlıyor. Aceto limon bahçeleri, lüks tatil mülkleri yapılmak üzere milyonlarca euroya satılabilir. Ama Aceto ailesi bu tür tekliflerle ilgilenmiyor. "Ben insanlığın mirasını koruyorum" diye açıklıyor Aceto. Taş duvarlı bir dizi teras boyunca dikilen ağaçların kökleri, erozyonu ve heyelanı engelliyor. "Güneş ışınları, köklerin altına kadar nüfuz ediyor, öyle ki limon, beşikte küçük bir bebek gibi oluyor" diyor. Ve ekliyor: "Belki de damarlarımda kan yerine limon suyu dolaşıyordur." THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:30 Mayıs 2013