'Maaşı iyi olsun da' görüşü sizi rahatlatıyor mu?

Londralı Adam Bradford ile Kaliforniyalı Jordan Swain kendi işlerini kurarak yaklaşık 30 şehri gezme fırsatı buldu.

"Maaşı iyi olsun da" görüşü sizi rahatlatmıyor mu? Yalnız değilsiniz çünkü yeni kuşak iş adayları, girecekleri şirketin hayat kaliteleri için ne vaat ettiğine bakıyor.

İş-özel hayat dengesini kurmakta zorlanan Londralı Adam Bradford ile Kaliforniyalı Jordan Swain, tam da bu amaçla kendi şirketlerini kurdu.

Sosyal medya platformu Instagram üzerinden tanışan ikili, Bradford Swain ismini verdikleri sosyal girişimcilik danışmanlık şirketleri sayesinde şu ana dek 4 kıtada 30 kenti ziyaret etti.

Adam ve Jordan gibi yalnız kurt olarak çalışmaktan mutlu olanların sayısı giderek artıyor. Bazı şirketlerse, çalışanlarını ellerinde tutmak için maaşa ek olarak ikramiye, yemek ve içki gibi hediyeler ve sağlık bakımları dahil seçenekler sunuyor.

Ancak bu 'sürprizler' her zaman göründüğü gibi avantajlı olmuyor.

Bazı uzmanlara göre, bazıları "şirketlerinin onları sahiplendiğini", 'dışarıdaki' hayatlarının da tükendiğini hissediyor. Bu da "tüm yaşamlarını o kuruma adamaları" gerekiyormuş gibi hissetmelerine neden oluyor. 

Genç kuşak çalışanlar, işleri için seyahat etmeyi arzuluyor.

BEDAVA TATİL

İnternetten ev kiralama sitesi Airbnb'nin ABD'deki ofisinde, çalışanlara dünyanın herhangi bir yerinde konaklamaları için, her yıl 2 bin dolara yakın ödeme yapılıyor.

2016 yılında çalışan memnuniyetini araştıran Glassdor internet sitesinde de "en çalışılası şirket" seçilen Airbnb'nin bu hizmeti, "en çekici" yanlarından biri olarak görülüyor.

SINIRSIZ ÜCRETLİ TATİL İZNİ

"Sınırsız tatil" kavramını iş hayatına sokan dizi ve film izleme sitesi Netflix, çalışan politikalarını internet sitesinde böyle açıklıyor.

Profesyonel sosyal ağ LinkedIn de ABD'deki çalışanlarına "sınırsız isteğe bağlı izin" hakkı tanıyor.

LinkedIn yetkilileri, bunun çalışanlarına "daha çok esneklik ve motivasyon" verdiğini belirtiyor.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Ocak 2018Yayınlanma Tarihi:02 Ekim 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.