'Madde bağımlılığı bir beyin hastalığıdır'

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Şanlıurfa'da madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. “Hayatını Uyuşturma, Bağımlı Değil, Özgür Ol” başlıklı sunumunda Uzbay, madde bağımlılığının bir beyin hastalığı olduğuna dikkat çekti.

Konferans, Şanlıurfa’da özel bir otelde gerçekleştirildi. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan Kuş, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin katıldığı programa konuşamcı olarak Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Uzbay katıldı.  

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin konuşmasıyla başlayan seminere Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Uzbay konuşmacı olarak katıldı. Uzbay, “Hayatını Uyuşturma, Bağımlı Değil, Özgür Ol” başlıklı sunumunda ailelere önemli uyarılarda bulundu. Bağımlılık yapan maddelerin ilk denendikleri dönemde uyuşturucu değil uyarıcı etkilere sahip olduğunun altını çizen Uzbay, "Ülkemizde en temel sıkıntılarımızdan bir tanesi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup o fikir sanki çok ciddi bir fikirmiş gibi savunma alışkanlığımızdır. Bu konuda elimizden geldiğinde madde bağımlılığı konusunu masaya yatıracağız. Madde bağımlılığı bir beyin hastalığıdır. Bağımlılık yapan maddeler, özellikle ilk denendikleri dönemde, doza bağımlı olarak, uyuşturucu değil uyarıcı etkilere sahiptir. Santral sinir sistemini uyuşturan etkileri yüksek dozlarda ortaya çıkar. 

Uyuşturucu bağımlılığı terimi kokain ve amfetamin gibi uyarıcı maddelerin bağımlılık yapmayacağı izlenimini vermekte ve bu durum uyarıcıları deneme kararsızlığı içindeki gençleri yanıltmak için kullanılmaktadır" şeklinde konuştu.

Nasıl şizofreni bir hastalıksa, alzheimer bir hastalıksa, depresyon bir hastalıksa uyuşturucu da bir hastalıktır diyen Uzbay, toplumun genel yaklaşımının uyuşturucunun bir ahlak problemi olduğu yönünde olduğunun altını çizdi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.