MADDE BAĞIMLILIĞINA TEDAVİ

A.A

Bir hastane bünyesinde kurulan AMATEM sayesinde madde bağımlısı hastalara yerinde tedavi imkanı sunulacak.

Gaziantep'te 25 Aralık  Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim  Merkezi (AMATEM) sayesinde ildeki hastalara yerinde tedavi imkanı sunulacak.

İl Sağlık Müdürlüğünün ana koordinatörlüğünde, Gaziantep Üniversitesi,  Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle  yürütülen proje kapsamında kurulan AMATEM, 15 Şubatta açılacak.

Hastaların tedavi sürecinden sonra tekrar topluma kazandırılması da  amaçlanan proje kapsamında İŞKUR, hastaların mesleki beceri kazanmaları ve  istihdam edilmeleri konusunda çalışmalar yapacak.

İl Sağlık Müdürlüğü Akıl ve Ruh Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Rıza Çayırgan,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da MATRA Projesi adı altında yürütülen  ve bağımlılıkta erken tanı modeli, kliniksel özellikleri ve faaliyetlerini  kapsayan projenin Türkiye ayağının Gaziantep'te gerçekleştirildiğini belirtti.

Hollanda'daki projeye, madde bağımlılığı tedavisi konusunda yüz yıllık  geçmişe sahip sivil toplum örgütü TACTUS'un eğitimci kurum olarak destek  verdiğini ve Sağlık Bakanlığının eş ortağı olduğunu belirten Çayırgan, şunları  anlattı:

"Hollanda'nın Nijmegen Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  kardeş şehirler. O doğrultuda gelişen bu proje kapsamında 25 Aralık Devlet  Hastanesi bünyesinde 15 yataklı bir AMATEM oluşturuyoruz, fiziki altyapısını  kurduk. 15 Şubatta resmi açılışı yapacağız. MATRA Projesi kapsamında, Türkiye'de  ilk defa bir AMATEM'e destek veriliyor. Bu model Gaziantep'te tutarsa diğer  illerde de tedavi merkezi oluşturulacak."

AMATEM'de görev yapacak uzmanların Hollanda'da eğitim alacağını ifade  eden Çayırgan, "Gaziantep'teki bu projenin 650 bin avro bütçesi var, bunu TACTUS  karşılıyor. Bütçe eğitim amaçlı kullanılacak" dedi.
        
"200 YATAKLI PSİKİYATRİ HASTANESİ AÇILACAK"
        
Gaziantep'te son yıllarda madde bağımlılığının arttığını, bunların tedavi  için Adana, Ankara ve İstanbul'a gönderildiğini, şehir dışına sevkin hastaların  mağduriyetine yol açtığını ifade eden Çayırgan, şöyle konuştu:

"Adana'ya sevk ettiğimiz hastalar her zaman yer bulamıyordu, 2-3 ay  sonraya randevu alabiliyordu, gidiş-gelişte maddi sıkıntılar yaşıyordu. Şimdi  hastalarımızı yerinde tedavi imkanımız olacak.

AMATEM, alkol ve madde bağımlılarının erken teşhis ve tedavisinin  sağlanmasını, tedavi sürecinden sonra sosyal destek terapileri ile tekrar topluma  kazandırması sürecini içeriyor. Yılda 150 hastanın tedavi görmesi planlanıyor.  Projenin süresi 3 yıl. Projenin sonunda bilimsel yöntemler ortaya konacak ve bir  erken tanı, tedavi modeli oluşturulacak. 2011 yılında ilimizde 200 yataklı bir  psikiyatri hastanesi açma düşüncemiz var. Daha sonra 15 yataklı AMATEM ya oraya  entegre edilecek ya da hastanenin alt birimi olarak çalışmaya devam edecek."

Alkol ve madde bağımlılarının tedavi sürecinin zor olduğuna, tedaviyi  öncelikli hastanın istemesi durumunda iyileşme şansının yüksek olduğuna işaret  eden Çayırgan, tedaviden sonra topluma dönme aşamasının, sosyal destek ve  istihdam edilmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

MATRA Projesi'nde tedavi sürecinin ve sonrasının bir bütün olarak ele  alındığını ifade eden Çayırgan, İŞKUR'un tedavi sürecinden sonra hastalara  mesleki beceri kazandırılması ve iş bulunmasına yönelik çalışmalar yapacağını  kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.