MADDE BAĞIMLISININ ÇIĞLIĞI

DHA

3.5 yıldır uçucu madde bağımlısı olan 19 yaşındaki E.K., tedavi olup, çalışmak ve askere gitmek istediğini söyledi.

 


Kent merkezindeki İnönü Parkı’nda yatıp kalkan, ailenin 7 çocuğundan 6’ncısı olan E.K., daha önce çalıştığı bir iş yerinde kendisinden büyük bir işçinin uçucu madde aldırıp, bunu kullanmasını izleyince, “Bir defa da ben yapayım” merakıyla deneyip, bağımlı olduğunu kaydetti. Günlük çalıştığı işlerde kazandığı parayla, çalışmadığı günlerde ise parktan geçenlerin verdiği parayla uçucu madde aldığını belirten E.K., “Tedavi olup bu maddeden kurtulmak istiyorum. Kurtarın beni bu illetten. Sağlığıma kavuşup çalışmak istiyorum. Askerliğimi yapmak, dönünce de iş bulup, çalışmak istiyorum” dedi.

Herkese, özellikle yaşıtlarına ve gençlere, merak edip, bu tür maceralara girmemeleri, hiçbir uçucu ve uyuşturucu maddeyi denememeleri çağrısı yapan E.K., “Benim bu hale düşmeme, merakım neden oldu. ‘Bir kez denemekle bir şey olmaz’ demeyin. Bir kez bile olsa uçucu ve uyuşturucu hiçbir maddeyi denemeyin. Bir defaya mahsus diye düşündüğünüz o deneme, hayatınızı zehirlemenize neden olabilir” diye konuştu.

Uçucu madde bağımlılığı nedeniyle evine gitmeyip, parkta kalan E.K.’nin annesi 52 yaşındaki Herdem K. de, oğlunun tedavisi için Adana Valiliği’ne başvurduklarını, gönderildikleri hastaneye yer olmadığı için kabul edilmediğini söyledi. Eşinin astım hastası olduğunu, kendisinin de tarım işçiliği yaparak ailenin geçimini sağlamaya çalıştığını belirten Herdem K., oğlunun tedavi edilip, topluma kazandırılmasını istedi.

Daha önce de 2 kez hastaneye başvurduklarını ve yaklaşık bir ay süren tedavinin ardından oğlunun taburcu edildiğini ifade eden Herdem K., “Çoğu zaman burada parkta kaldığı için eve gelmiyor. Geldiği zamanlar da bu maddeden almadığı zaman saldırgan oluyor. Oğlum gencecik yaşta soluyor. Tedavi ettirmek için uğraşıyorum. Gerekirse üzeri çinko bir evimiz var, onu satarım. Yeter ki oğlum iyileşsin” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.