MAĞDUR KADINLARA DESTEK

DHA

Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Bedirhanoğlu, yönetim kurulu üyelerinin tamamının erkeklerden oluştuğunu söyledi. Bedirhanoğlu, "Bu projeyle 30'a yakın kadın ve ailesinin eğitilmesi amaçlandı. Kadınlara yönelik uygulanan şiddet sadece kadınların sorunu değildir" dedi.

Kadın, erkek, çocuk ve engellilerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geçen yıl Van Valiliği Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü bünyesinde açılan Sosyal Hizmetler Derneği şiddet mağduru kadınların sorunlarına de el uzattı. 3'ü kadın toplam 20 üyesi bulunan Sosyal Hizmetler Derneği'nin sadece erkeklerden oluşan Yönetim Kurulu üyeleri, şiddet mağduru kadınlar için 'Yanlız Değilsiniz' projesi hazırladı. Avrupa Birliği fonlarından 6 bin Euro ile desteklenen proje ile şiddet mağduru kadınların sorunlarına çözüm aranıyor. Aralık ayında başlatılan 'Yalnız Değilsiniz' adlı proje kapsamında şiddet mağduru 30 kadın ve ailesine, psikolojik desteğin yanı sıra, şiddete uğradıklarında başvuracakları birimler, aile sağlığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, hijyen ve insan hakları konularında bilgi veriliyor. Van Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvuran kadınları belirleyen Van Sosyal Hizmetler Derneği'nin gönüllü üyeleri, haftanın belli günlerinde de bu kadınları evlerinde ziyaret ediyor.

Van Sosyal Hizmetler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Bedirhanoğlu, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Derneğin 20 gönüllüsü ile sosyal hizmet alanında çalışma yürütüyoruz. Avrupa Birliği hibe fonundan finanse edilen ‘Yalnız Değilsiniz’ projesi şiddete uğrayan 30 kadını kapsıyor. Onların yalnız olmadığını göstermek ve farkındalık yaratmak için böyle bir proje hazırladık. Proje kapsamında Van’da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne başvuran şiddet mağduru 30 kadını evlerinde ziyaret ediyoruz. Şiddet gördüklerinde haklarının ne olduğunu, nerelere başvurabileceklerini, kamu hizmetlerinden ne derece, nasıl faydalanabileceklerini anlatıyoruz. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gelen kadınların dramı bizi etkiledi. Kadınlara yönelik uygulanan şiddet sadece kadınların sorunu değil. Sonuçta, hepimizi doğuran bir kadın var. Dolayısıyla kadının sorunu aynı zamanda erkeğin de sorunudur. Bu anlamda toplumun bilinçlenmesi gerekiyor. Bu da eğitim düzeyinin artmasıyla mümkündür."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.