MAJOR DEPRESYONA YAKALANANLARIN YÜZDE 75'i İNTİHARI DÜŞÜNÜYOR

Kişide kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında gelişen çökkünlük haline denilen major depresyonuna yakalananlarda yüzde 75 oranında intihar düşüncesi olduğu belirtildi.

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla depresif belirtiye rastlanıyor. Çoğu kere gözden kaçsa da yaşlı hastalar da (65 yaşın üzeri) depresyona daha yatkın. Major depresyonu, ayrılmış ve boşanmış kişilerde en çok; bekar ya da evlilerde ise önceki gruba oranla daha az gözleniyor. İntiharların çok çeşitli faktörlere bağlı olarak gerçekleşebileceğini kaydeden Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, bunlardan bir kısmının psikiyatri rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıktığını belirtiyor. Bu rahatsızlıklar içerisinde en önemlisinin major depresyonu olduğuna dikkat çeken Sır, majorda, yaklaşık yüzde 75 oranında intihar düşüncesi bulunduğunu ve bunların da yaklaşık yüzde 15'inin intihar girişimine teşebbüs ettiğini ifade ediyor. Bunların dışında sosyal sebeplerle de intihar girişimlerinin söz konusu olabileceğini dile getiren Sır, şöyle konuşuyor: "İntiharlarda eğitim düzeyi çok önemli değildir. Diyelim ki liseyi bitirmiş bir grupta basınç daha fazla olabiliyor. Çünkü bunlar ideallerine ulaşmakta biraz daha zorluk çekebiliyorlar. Diğer yandan psikiyatrik rahatsızlıklar yönüyle bakıldığında olaya, bu rahatsızlık herkeste görülebiliyor. Yani eğitim seviyesinin düşük veya yüksek olması önemli değil."

Emrullah Bayrak, Diyarbakır

//www.zaman.com.tr/

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Haziran 2012Yayınlanma Tarihi:27 Mart 2006

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.