Mal paylaşımında alkol kriteri

Boşanan çiftlerin mal paylaşımlarında artık yaşam tarzının da dikkate alınacağına hükmeden Yargıtay, kişisel harcamalardaki alkolün de duruma göre değerlendirilmesine karar verdi.

Boşanan çiftlerin mal paylaşımlarında artık yaşam tarzının da dikkate alınacağına hükmeden Yargıtay, kişisel harcamalardaki alkolün de duruma göre değerlendirilmesine karar verdi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, boşanan çiftler arasında mal paylaşımı yapılırken, kişisel harcamalara etki edecek yaşam tarzının da dikkate alınması gerektiğine hükmetti. Kurul, kocanın alkol gibi olağan dışı yaşantısının da mal paylaşımında hesaba katılarak değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

AİLENİZDE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

‘Devamlı eve sarhoş geliyordu’

Kocasının devamlı alkol alarak eve sarhoş geldiği, kendisine şiddet uyguladığı, dövdüğü, bu şartlar altında evliliğini yürütemeyeceği gerekçesiyle boşanma davası açan kadın, evlendikten sonra iki katlı ev yaptıklarını ve evin içindeki eşyaları ortak olarak aldıklarını ancak mallarının kocasının üzerinde olduğunu belirterek, mal paylaşımı talebinde bulundu. İkinci katı kaba inşaat halindeki evin ilk katında karısının, ikinci katında da kendisinin oturduğunu belirten koca, evi yarı yarıya paylaşma teklifini kabul etmediğini ev üzerinde babasının da yardımı olduğunu, evin ancak 3’te 1’ini karısına verebileceğini ifade etti. Davaya bakan İzmir 10. Aile Mahkemesi, anlaşmazlık üzerinde bilirkişi görevlendirmesi yaparak tarafların alacağının belirlenmesini istedi. Bilirkişi raporunda, mal paylaşımın yarı oranında yapılması gerektiği belirtildi. Ancak, mahkeme bilirkişi raporunu dikkate almadı ve kadının iki katlı binan dava tarihindeki değeri olan 3’te 1’ini almayı hak ettiğine karar verdi.

Alkollü yaşantı hesabı

Karara itiraz edilince dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Daire kararında, kocanın kişisel harcamaları hesaplanırken olağan dışı yaşantısının yani alkol harcamalarının da dikkate alınması ve bu duruma göre değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Kocanın kişisel harcamalarına etkili olacak alkollü yaşantı tarzı değerlendirilmeden kadının alacağının 3’te 1’dir şeklindeki kararı yerinde bulmayan Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay’ın kararının ardından yerel mahkeme kararında direnince dosya Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul yaptığı toplantıda yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ekim 2012