MARGARET THACHER'İN YAŞADIĞI TRAVMA VE KAYGI HASTALIĞI

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thacher'ın çok ağır uykusuzluk çekmesi ve 1982 yılında Arjantin'le Fankland adaları savaşı konusunda yaşadığı zihinsel sorunların psikolojik analizini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek.

Falkland Thatcher'i uyutmuyor. 'Thatcher gibi güçlü' sözünü hafızalara kazıyan eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher ağır bir uykusuzluk hastalığı yaşıyor. İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher'in çor ağr bir uykusuzluk hastalığı çektiği belirtilirken zihnen de sorunlar yaşadığı açıklandı. İngiliz hükümetlerinin değişmez adresi Downing Street'te çok ağır siyasal bir süreç yaşayan Margaret Thatcher'in tüm gece Falkland adalarıyla ilgili savaşta yapılan haberleri dinlediği belirtiliyor. 1982 yılında Arjantin'le Falkland adaları konusunda anlaşmazlığa düşen İngiliz hükümeti acil olarak donanmayı bölgeye sevk ederek Arjantin'deki askeri dikta yönetiminin adaları ilhak etme girişimine karşı koymuştu.

Doktorları yaşadığı bu sürecin Thatcher'da hem uykusuzluk hastalığını tetiklediğini hem de zihni sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtiyor. Barones unvanına sahip Thatcher'ın siyasetteki unvanının 'Demir Lady' olarak adlandırılması da siyasal tarihte önemli bir dip not olarak gösteriliyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan "Demir Lady" in büyük çöküşünün analizini yapacak.  Falkland adalarına müdahaleden sonra hem ekonomik kriz hem de iktidardaki yıpranmışlık sorunundan dolayı koltuğunu kaybeden Margaret Thatcher, iktidardan uzaklaştıkdan sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başlamıştı. Tanınmış psikiyatri uzmanı Prof. Tarhan bu konuyu bugün Uğur Canbolat'a yorumlayacak.

Programın diğer bölümünde 'Kaygı Hastalığı ve Tedavisi' ele alınacak. Kaygı nedir, belirtileri nelerdir, daha çok kimlerde görülür, yatkın kişilikler hangileridir? Yaygın anksiyete hangi durumlarda ortaya çıkar? Aşırı kaygı yaşayan kişiler hangi zorluklarla karşılaşırlar? Kaygıyı hangi durumlar besler? Kaygının psikolojik belirtileri nelerdir? En çok hangi kaygılar yaşanır? Kaygı ile panik atak akrababa hastalıklar mıdır? Kaygının çeşitleri nelerdir? Nereden sonra hastalık haline gelir? Ailesiyle, çocuklarıyla ilgili kaygı yaşayanlar nasıl bir yükün altına girmiş olurlar? Evlenememe, mutlu olamama, boşanma ve tedk edilme kaygıları neden artıyor? İşsiz kalma kaygısı, yaşlanma kaygısı, ölme kaygısı kişide nasıl ortaya çıkar? Kaygı tedavi edilir mi? Kaygıda ileç ve psikoterapinin yeri nedir? gibi korkuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra baripoğlu ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik irdeleyecek. Tedavi edilebilen kaygı hastalığı hangi aşamalar sonrasında tekrar alevlenir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliği ve Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'da ÜLKE TV'de..


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.