MARIHUANA BEYNE YARARLI MI?

Sciencedaily -Çeviri: Ayda Çayır/ NP GRUP

Marihuanada bulunan bazı elementlerin beyin hücrelerinin oluşumunu tetikleyerek, yaşlanan beyne fayda sağladığı ortaya çıktı.   

 
Araştırmacılar marihuanaya (esrar) benzer özellikler taşıyan yasal bir ilacın Alzheimer hastalığını önlemede veya geciktirmede işe yarayabileceğini ileri sürüyorlar. Alzheimerin kesin sebebi bilinmese de, beyindeki kronik inflamasyonun hafıza bozukluğuna katkıda bulunduğu düşünülüyor. 

Bu yeni ilacın kannabis bitkisinde bulunan temel psikoaktif madde tetrahidrokanabinal (THC) ile  keyif vericiliği dışında benzer özellikler taşıması bekleniyor.

Ohio State Üniversitesi'nden Gary Wenk'in yürüttüğü çalışmada daha şimdiden THC-benzeri sentetik bir ilacın hayvanlarda hafızayı iyileştirebildiği ortaya çıktı. Bunun beyinde nasıl sonuç vereceği araştırılıyor.

Sıçanlar üzerine yapılan yakın zamanlı bir araştırmada, beyinde en az üç reseptörün marihuanaya benzer, sentetik ilaçla aktive olduğu görüldü. Bu reseptörler beyinde hafızanın yanı sıra iştah, duygu durumu ve ağrı tepkisi gibi ilişkili psikolojik süreçlerde rol oynayan, endokannabinoid sisteminde bulunan proteinler.

Gelişmeleri oldukça ümit verici bulan Wenk bu konuda şunları ifade ediyor; "Azheimer aile öyküsü olanlar marihuana içerek bundan korunabilirler mi? Biz bunu söylemiyoruz. Ancak marihuananın bu önemli özelliklerini taklit eden, güvenli, yasal bir madde yaşlanmaya bağlı hafıza bozukluğunu önlemede beyindeki reseptörler üzerinde etkili olabilir."

Ayrıca araştırma, bu sistemdeki reseptörlerin beyin inflamasyonunu ve yeni nöron veya beyin hücrelerinin oluşumunu etkileyebildiğini ortaya koydu.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.