MARKALI EŞARP BOŞANMA NEDENİ

DHA

Boşanma davalarında yapılan araştırmada, düğün sırasında alınan markalı eşarbın bile boşanma nedeni olduğu ortaya çıktı.


Konya İl Genel Meclisi Kadın- Erkek Eşitliği Komisyonu’nun kentteki boşanma davaları üzerinde yaptığı araştırmada, düğün sırasında alınan markalı eşarbın bile boşanma nedenleri arasında yer aldığı ortaya çıktı.

5 İl Genel Meclisi üyesinden oluşan Kadın- Erkek Eşitliği Komisyonu'nun, boşanma davaları üzerinde yaptığı yaklaşık bir aylık çalışmasının sonuçları bugün düzenlenen İl Genel Meclisi Mayıs ayı 4’üncü oturumunda açıklandı. Komisyon Başkanı AK Parti İl Genel Meclisi üyesi Leyla Erdal, 2009 yılında Konya’da 2 bin 757 boşanma davasının açıldığını ve bin 932’sinin karara bağlandığını açıkladı. Erdal, şunları söyledi:

“Aile Mahkemeleri ile yaptığımız görüşmelerde, boşanma vakalarının yüzde 98’inin şiddetli geçimsizlik, yüzde 2’sinin ise zina ve terk olarak ortaya çıktığını gördük. Boşanma nedenleri arasında bazen düğün alışverişlerinde bir eşarbın markasında çıkan anlaşmazlığın bile boşanmaya kadar gittinini tespit ettik. Problemler, evlilik öncesinde mihr ve hediyeleşme gibi sebeplerle aileler arasında başlamakta, bu da evliliğin ilk yıllarında boşanmaya varacak sıkıntılara sebep olmaktadır.”

Leyla Erdal, bir takım evliliklerin ise aynı nedenlerden dolayı nikah öncesi ya da fiziki evlilik gerçekleşmeden nikah sonrasında sona erdiğini söyledi. Erdal, “Abartılı düğün masrafları sonrasında meydana gelen ekonomik sıkıntılar, ailelerin çiftlerin günlük hayatlarını yaşamaya izin vermemeleri, aile müdahaleleri, tarafların birbirini yeteri kadar tanıyamamaları, aile içi iletişimsizlik ve eşlerin birbirine zarar vermeleri, cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sıkıntıların da boşanmalarda önemli etkisi olduğu görülmüştür” diye konuştu. Leyla Erdal, evlilikleri sona erdiren diğer etkenler konusunda ise “TV dizilerinden yanlış etkilenmeler, gençlerin aile onayı olmadan ya da ailelerinden habersiz evlenmeleri, ebeveynlerle çiftlerin çözümsüze gidecek sorunları, problemlerini ailelerine açmadan kendi kendilerine çözüm noktasında çıkmaza girmeleri de boşanmalara etki etmektedir” diye konuştu.

Boşanmalarda annelerin eğitiminin çok önemli olduğunu kaydeden Erdal, “Bu nedenle aile içi eğitimlere önem verilmeli. Bu sebepleri yok edecek çözümlere yönelik projeler hazırlanması ve geliştirilmesi komisyonumuzca mütalaa edilmiştir” dedi.

Kadın- Erkek Eşitliği Komisyonu’nun boşanma davaları üzerinde yaptığı araştırmanın devam ettiği ve araştırmalar tamamlandıktan sonra çıkan rapor doğrultusunda İl Genel Meclisi’nin evlilik ve boşanma konuları üzerinde tavsiye kararı alabileceği belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.