MARMARA TİRYAKİ

A.A

Türk Aile Yapısı Araştırması'nın sonuçlarının bölgelere göre karşılaştırması çok ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.


Türk Aile Yapısı Araştırması'nın sonuçlarının bölgelere göre karşılaştırması, hane geliri 2 bin 500 TL ve üzerinde olan ailelerin, en fazla İstanbul'da yaşadığını, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ailelerin ise yüzde 40'ının 400 TL ve altında geliri bulunduğunu ortaya koyuyor.

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (ASAGEM), 2006'da 12 bin 280 hanede, 18 yaş ve üzeri toplam 24 bin 647 bireyle yapılan görüşmelerle elde edilen “Türk Aile Yapısı Araştırması'nı bölgelere göre karşılaştırdı.

Buna göre, İstanbul, Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu, Akdeniz, Orta Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu olmak üzere 12 bölgeden elde edilen aileyle ilgili veriler değerlendirildi.

Bölgelere göre ailelerin aylık hane gelirlerine bakıldığında hane geliri 2 bin 500 TL ve üzerinde olan aileler, yüzde 9 oranla en fazla İstanbul'da yaşarken, İstanbul'u Doğu Karadeniz takip ediyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde ailelerin ise yüzde 40'ının 400 TL ve altında geliri bulunuyor.

Güneydoğu Anadolu'da yaşayan ailelerin çocuk sayısı 4.8 iken, bunu 4.2 ile Kuzeydoğu Anadolu, 4.1 ile Orta Doğu Anadolu izliyor. En az çocuk oranı Batı Marmara, Ege ve İstanbul bölgelerinde görülüyor.

Hane halkı üyelerinin akraba komşu ve arkadaşları beraber ziyaret etme oranı en yüksek bölge Akdeniz, en düşük bölge ise İstanbul. Alışveriş ve dışarıda yemek gibi kentsel alışkanlar ise en fazla İstanbul, Batı Anadolu ve Batı Marmara'da en az Güneydoğu Anadolu'da görülüyor.

Ailedeki genç ile ebeyevenler arasında sorun yaşama konusunda en yüksek ortalama Batı Anadolu bölgesine, en düşük ortalama ise Batı Marmara, Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine ait. Gerek Türkiye geneli gerek bölgeler açısından gençle ebeveyn arasında daha çok “kılık-kıyafet tarzı”, “arkadaş seçimi”, “eğlence tarzı” ve “okul meslek seçiminde” sorun yaşanıyor.

EN TİRYAKİ DE EN EFKARLI DA BATI MARMARA

Sigara kullanma oranlarına bakıldığında, Batı Marmara, İstanbul, Doğu Marmara ve Ege Türkiye ortalaması olan yüzde 30'un üzerinde yer alıyor. Sigara kullanım oranının en düşük olduğu bölge ise yüzde 25.2 ile Doğu Karadeniz.

Alkol kullanımında ise yüzde 22.5 ile Batı Marmara, yüzde 19.2 ile Ege, yüzde 18 ile İstanbul, 13.3 olan Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyor. Alkol kullanım oranlarının en düşük olduğu bölge yüzde 3.2 ile Güneydoğu iken bunu yüzde 5 ile Kuzeydoğu Anadolu izliyor.

“Kitap, gazete okuma, spor yapma” ile “sinema, tiyatro ve gece eğlencesine katılma” oranları en yüksek İstanbul'a iken, en düşük ortalamalar Güneydoğu Anadolu, Orta Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu'da görülüyor.

Gerek, asker uğurlama ve karşılama, düğün, doğum gerekse yılbaşı, doğum günü, anneler günü, sevgililer günü gibi özel günlerde hediyeleşme oranı ise en yüksek bölge Batı Marmara, en düşük bölge ise Güneydoğu Anadolu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.