Mars atmosferini ne zaman kaybetti?

Yeni bir hava analizi, Mars’ın atmosferinin önemli bir kısmını yaklaşık olarak dört milyar yıl önce kaybettiğine dayanan teoriyi destekliyor.

Yeni bir hava analizi, Mars’ın atmosferinin önemli bir kısmını yaklaşık olarak dört milyar yıl önce kaybettiğine dayanan teoriyi destekliyor.

marsSonuç, Curiosity Mars aracına ait verileri değerlendiren iki araştırma ekibine ait. Dünyamız gibi Mars da yaklaşık olarak 4.5 milyar yıl önce oluştu. Ancak yedi milibarlık basınçlı atmosferi günümüzde dünyamızın atmosferinden aşağı yukarı 150 misli daha incedir. Bilim insanları Kızıl Gezegen’in bir zamanlar çok daha yoğun bir hava kılıfına sahip olduğunu tahmin ediyor. NASA’nın Mars aracı Curiosity şimdi Kızıl Gezegen’deki atmosfer bileşimini yeniden analiz ederek, dünyaya gönderdi. Buna göre Kızıl Gezegen’deki hava yüzde doksan altı oranında karbondioksit, yüzde 1,9 oranında argon ve azot ve yüzde 0,145 oranında da oksijenden oluşuyor diyor NASA’nın Goddard Uzay Uçuşları Merkezi’nden Paul Mahaffy. Sonuçlar 1970’li yıllardaki Viking sondalarının verileriyle örtüşmekte. Dünyamızdaki hava yaklaşık olarak yüzde yirmi oranında oksijenden oluşur. Araştırmacılar ayrıca Mars atmosferindeki hidrojen, karbon ve oksijen gibi çeşitli kimyasal elementlerin çeşitli varyantlarını (izotoplar) da belirlemişler. Günümüzde ölçülen izotop oranları, 3,9 milyar yaşındaki Mars meteoridinin (ALH 84001) izotop oranlarına benzemekte ki bu da bu zamandan önceki atmosfer kaybına işaret etmektedir diyor Kaliforniya Üniversitesi’nden Chris Webster, Science dergisinde. Ölçümlere göre Mars’taki atmosfer kaybının halen devam ediyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:07 Ağustos 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.