MASAJ BOYU UZATIYOR

A.A        


Bebeklerde düzenli ve  sağlıklı yapılan masajın kilo artışı ve boy uzamasını sağladığı bildirildi. İşte detaylar.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve  Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs,  bebeğe ilk masaj uygulamasının doğumdan 15 gün sonra başlaması  gerektiğini söyledi.

Masajın bebeğe nitelikli, programlı dokunma olduğunu ifade eden Örs,  sistemli bir şekilde yapılmasının ise çok önemli olduğunu belirtti.

Masajın anne ve bebek arasındaki dokunma duygusunu, duygusal bağı  geliştirdiğini ifade eden Örs, “Dokunma yoluyla bebeğin vücudunda bir takım  hormonların salınımı artar” dedi.

Örs, masajın bebeğin gelişmesini hızlandıran bir etkiye sahip olduğunu  anlatarak, şunları kaydetti:

“Düzenli yapılan masaj, bebeğin dolaşım sistemini canlandırır. Solunum  ve sindirimini etkin hale getirir. Masajın bebekte gördüğümüz en önemli etkisi  sakinleştirici özelliğidir. Masaj bebeklerde ağrıları azaltır, bağışıklık  sistemini güçlendirir. Masaj uygulaması bebeklerde ağırlık ve boy artışları  üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Masaj yapılan bebeklerin boyları diğer bebeklere  göre daha hızlı uzar, kiloları daha hızlı artar. Yine masaj uygulanan bebekler  diğerlerine göre daha fazla çevreyle ilgili olurlar, aktif ve canlı davranış  sergilerler. Ellerine verilen nesneleri ağızına götürebilme ve hareket eden cisim  ya da kişileri takip etme süreleri daha erken gerçekleşir. Sevgi dolu ve güven  verici dokunuşlar ve kucaklamalar bir bebeğin sağlıklı gelişiminde ve anne babası  ile daha sağlıklı bir etkileşim kurmasında büyük önem taşıyor.”
        
MASAJ NASIL UYGULANMALI?
        

Masajın gelişigüzel uygulanmaması gerektiğini dile getiren Örs, mutlaka  bir hekim önerisinde, bilgi destekli olması gerektiğini bildirdi.

 Özellikle hasta ve problemli bebeklerde masaj yaparken çok dikkatli  olunması gerektiğini vurgulayan Örs, bu bebeklere zorunlu kalınmadıkça masaj  uygulanmaması gerektiğini ifade etti.

Masajın hijyenik ortamlarda yapılması gerektiğinin altını çizen Örs,  şöyle devam etti:

“Oda ısısının bebeği üşütecek kadar soğuk ve terletecek kadar sıcak  olmaması, odanın ışık alan aydınlık bir ortam olması gerekir. Masaj yapacak  kişinin eli hijyenik, tırnakları kısa olmalı ve cilt rahatsızlığı bulunmamalı.  Masaj yapacak kişi rahat pozisyonda olmalı. Bebeğin herhangi bir rahatsızlığı,  ateşi, ağrısı, yarası varsa kesinlikle masaj uygulamamalı. Bebeğin cildinin çok  hassas olduğu durumlarda bebek losyonu kullanılabilir.”
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Temmuz 2010