MATEMATİĞİN KÖKLERİ NEREYE UZANIYOR?

Beyinde, çocukluktan itibaren matematiksel bağlantıları anlamamızı sağlayan bir bölge saptandı. Duke Üniversitesi’nde Jessica Cantlon yönetiminde çalışan araştırma ekibi, dört yaşındaki çocuklarla yapılan ilk sayı testlerinde bile, yetişkinlerin matematik problemlerini çözerken etkinleşen beyin bölgelerinin etkinleştiğini buldular.

Araştırmacılar sekiz çocuğun ve on iki yetişkinin beyin etkinliklerini manyetik rezonans tomografisiyle incelerken, deneklerden farklı büyüklükte obje kümelerine bakmaları istenmiş. Ekranda örneğin ilk önce 32 daire, daha sonra 64 daire görünüyordu.

Gerek dört yaşındaki çocuklarda gerekse yetişkinlerde sağ alın lopundaki bir bölgede etkinlik motifi belirmiş.

Bilim adamları kümelerin ve sayıların kavranmasına dayanan ilk matematiksel yetiler bu bölgede gelişiyor diyorlar. Yetişkinler zor problemleri çözerlerken de aynı bölge etkinleşmekte.

MATEMATİĞİN KÖKLERİ NEREYE UZANIYOR?Araştırmacılar deneklere örneğin üçgen gibi farklı biçimlerde objeler de gösterince, beynin etkinleşen bölgesinde objelerin miktarı değil biçimlerinin değerlendirildiğini saptamışlar.

Konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yazısı Plos Biology dergisinde (//biology.plosjournals.org/perlserv/?request=index-html ) yayımlandı.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.