MATEMATİK VE FİZİKTE BAŞARISIZ

AFP

İsveçli lise öğrencileri matematik ve fizik derslerinde başarısız çıktı. Neden mi? İşte cevabı.

İsveç Eğitimde Uluslararası Bilgi Ölçme kuruluşu TIMSS (Trends in  International Mathematics and Science Study) tarafından yapılan araştırmada  İsveçli öğrencilerin son sıralarda yer alabildiği kaydedildi.

Orta dereceli okullardan sorumlu Okullar Genel Müdürlüğünün yaptığı  açıklamaya göre, en son 1995 yılında yapılan ölçümlerde İsveçli öğrenciler  matematik ve fizik derslerinden yüksek not alırken, yeni araştırmada öğrencilerin  matematik ve fizikten başarısız oldukları bildirildi.

10 ülkenin katıldığı araştırmada İsveçli öğrencilerin düşük notlar alarak  son sıralarda yer almaları üzerine bir açıklama yapan İsveç Eğitim Bakanı Jan  Björklund, bunun nedenini öğretmenlerin yetiştirildiği sistemin eksikliğine  bağladı.

Bakan Björklund, öğretmen yetiştirmede eksikleri giderecek yeni eğitim  sistemi tasarısının yasalaşmasıyla öğretmen yetiştirmede matematik derslerine  daha fazla ağırlık verileceğini ve böylece bu alandaki eksiklerin giderileceğini  kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.