Matematikte başarılı olanların beyni farklı

Son bir araştırmaya göre en azından matematik yetisinin bir kısmı beyinde okunabiliyor. Matematikte başarılı olanların beyni farklı.

Son bir araştırmaya göre en azından matematik yetisinin bir kısmı beyinde okunabiliyor. Matematikte başarılı olanların beyni farklı.

matemetikMesela beyin taramasıyla, ilkokul öğrencilerinin bireysel bir matematik alıştırma programından ne derece yararlanabildiklerini görmek mümkün (Proceedings). Öğrencilerin ne kadar başarılı olacakları hakkında özellikle de hipokampüs bölgesinin büyüklüğü ve buradaki bağlantılar ipucu veriyor. Bazı çocukların matematikte niçin daha başarılı olduklarını bilmemiz önemli. Böylece özel yardım veya daha fazla alıştırmalara ihtiyacı olan öğrenciler saptanabilecek.

BEYNİMİZ NASIL ÇALIŞIYOR

Stanford Üniversitesi Tıp Okulu’nda Kaustubh Supekar ile çalışan ekip, yaşları sekiz ila dokuz arasında değişen yirmi dört ilkokul öğrencisiyle çalışmış. Araştırmacılar ilk önce çeşitli beyin bölgelerinin büyüklüğünü ve etkinliklerini saptamış. Ayrıca zekâ seviyesi, okuma yeteneği ve bellek yetisiyle ilgili veriler de toplanmış. Öğrencilere daha sonra sekiz hafta boyu bireysel matematik dersi verilmiş. Bu dersler tüm çocuklar için yararlı olmuş. Daha hızlı ve verimli hesaplar yaparken daha az hata yapmışlar. Bununla birlikte her çocuğun başarısı aynı ölçüde artmamış. Bilimciler, yüksek zekâ seviyesine sahip olmanın veya iyi okuyabilmenin yardımcı derslerden daha fazla yararlanabilmek anlamına gelmediğini görmüş. Bunun yerine hipokampüsün hacmi ve diğer beyin bölgeleriyle bağlantıları arasında bir ilişki söz konusu. Hipokampüsün bellek oluşumundaki rolü zaten biliniyordu son araştırmayla matematikteki başarıda da ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:21 Mayıs 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.