Mazaretim var asabiyim ben!

Hiç, her şeyden ve herkesten nefret ettiğinizi hissettiğiniz oldu mu? Veya kimyagerlerin üzerinizde deney yapmasına neden olacak kadar çabuk mu köpürüyorsunuz? Yalnız değilsiniz.

Hiç, her şeyden ve herkesten nefret ettiğinizi hissettiğiniz oldu mu? Veya kimyagerlerin üzerinizde deney yapmasına neden olacak kadar çabuk mu köpürüyorsunuz? Yalnız değilsiniz.

Herkes zaman zaman aksileşebilir, bu ayrı bir şey. Ama çevreniz, aileniz veya iş arkadaşlarınız üzerinde sürekli dolaşan bir kara bulut haline geldiyseniz durumunuzu gözden geçirmenin zamanı. Hayat böyle geçmek zorunda değil tabii. mazaretimvarsabiyimNeyse ki bilimin bazı açıklamaları ve çözümleri var. Bugün size fevri tavırlarımızın 6 yaygın nedenini açıklayacağım. Mizacınızı değiştirmek o kadar da zor olmayabilir. Yapmanız gerekenleri öğrenirseniz hayatın güneşli ve sakin tarafının tadını çıkarabilirsiniz.

UYKUSUZ HER GECE!

YATAK ODANIZ

Uykuyla ruh haliniz arasındaki ilişki zaten bilinen bir şey. Ancak ne kadar erken yatmış olursanız olun yine de kendinizi yorgun ve asabi hissedebilirsiniz. Araştırmalara göre yatak odasındaki loş bir ışık bile (TV ışığı, okuma lambası veya dijital çalar saatinizin ışığı bile olabilir) depresyona neden olabiliyor. Işık, melatonin hormonu üretimini azaltıyor. Yeterli seviyede melatonin olmayınca da uyku düzenimiz bozuluyor. Bir dahaki sefere yatağın ters tarafından kalktığınızı düşündüğünüzde aklınıza bu gelsin.

ÇÖZÜMÜ VAR

Uyumadan önce ışık kontrolü yapın. Bütün ışıkları kapatın ve uyumanıza yardımcı oluyorsa televizyonunuza zaman ayarlı otomatik kapama kurun. Dijital çalar saatinizi de uzağa koyun.

YEDİKÇE KÖPÜRÜYORUM YUTTUKÇA ÇILDIRIYORUM

KÖTÜ BESLENME

Rahatlamak için atıştırdığınız şeyler aslında kötü ruh halinizin asıl sebebi olabilir. Trans ve doymuş yağ yükü fazla bir beslenme şeklinin depresyonu artırdığı biliniyor. Bu tür beslenme, kavrama yeteneğini olumsuz etkiliyor. Abur cubur ve fast food tüketimi beyin hücreleri arasındaki bağlantıları zayıflatıyor.

ÇÖZÜMÜ VAR

Tadı güzel olan fakat size uzun süreli enerji sağlamayan yağlı, şekerli işlenmiş gıdalar yerine, gün boyu enerjinizi sağlayacak vitamin ve mineral zengini yiyecekler tüketin.

DONUYORUMMM!

TİROİT

Tiroidimiz metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olan hormonları üreten bir salgı bezi. Tiroit hormonu eksikliği, yorgun, uyuşuk ve depresif olmanıza neden oluyor. Bu hastalığın kilo alma, soğuğa karşı aşırı duyarlılık, soluk kuru cilt, tırnaklarda ve saçlarda kırılganlık gibi diğer belirtileri de var.

ÇÖZÜMÜ VAR

Hipotiroidizm tedavi edilebilir. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuza giderek tiroit seviyelerinizi kontrol ettirin.

BİR FİNCAN DAHA AKSİLİK?

KAFEİN

Ölçülü bir şekilde de olsa kafein tüketmek, bazı kişilerin anksiyete yaşamalarına neden oluyor. Kafein tüketen bazı kişilerde baş ağrısı, yorgunluk ve aksilik gibi yoksunluk sendromu belirtileri yaşanıyor.

 ÇÖZÜMÜ VAR

Günde sadece 200 mg veya iki fincan kafein içeren içecekler tüketmelisiniz.

AÇ BİLAÇ BARUT FIÇISI

YETERLİ BESLENMEMEK

Beynimizin enerji için glukoza ihtiyacı var. Kan şekeri seviyeniz çok düşük seviyedeyse uyuşuk ve asabi hissedebilir ve konsantrasyon güçlüğü yaşayabilirsiniz. Çözümü var: Düşük kan şekerini önlemek için her üç saatte bir sağlıklı atıştırmalıklar tüketin.

MENOPOZDAN SONRA, ÂDETTEN ÖNCE

HORMONLAR

Aksi hallerinizin her ay aynı zaman diliminde oluştuğunu fark ettiyseniz, bu işin sorumlusu hormonlarınız olabilir. Kadınlar, âdet döngüsündeyken yumurtalıkları östrojen ve progesteron hormonları üretir. Âdetinizden bir hafta önce progesteron seviyeniz en üst noktaya ulaşır ve sonra birden düşer. Hormon seviyelerindeki bu dalgalanmanın sebebi âdet öncesi sendromundan kaynaklanıyor. Hormon seviyelerindeki bir diğer değişim ise progesteron seviyesinin tekrar birden düştüğü menopoz sırasında gerçekleşiyor. Bu dalgalanma da asabiyete neden olabilir.

ÇÖZÜMÜ VAR

Eğer bu dönemlerde asabiyet yaşıyorsanız savunmanızı güçlendirmeniz gerek. Araştırmalara göre omega-3’ler âdet ve menopoz semptomlarını önlemeye yardımcı oluyor. Günde 600 mg DHA omega-3 kapsülleri kullanabilirsiniz. PROF. DR. MEHMET ÖZ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Eylül 2014Yayınlanma Tarihi:02 Ekim 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.