Medeniyet bağırsağı bozuyor

Yaşam kalitesini bozan inflamatuvar bağırsak hastalıkları, sanayileşme ve dolasıyla hijyen koşullarının artmasıyla daha sık rastlanır hale geldi. Nedeni tam anlaşılamasa da tedavisi şart.

Yaşam kalitesini bozan inflamatuvar bağırsak hastalıkları, sanayileşme ve dolasıyla hijyen koşullarının artmasıyla daha sık rastlanır hale geldi. Nedeni tam anlaşılamasa da tedavisi şart.

medeniyetbagirsakKopenhag’da düzenlenen Avrupa Crohn ve Kolit Organizasyonu’nun (ECCO) 9’uncu Kongresi’nde her 1000 kişiden 3’ünde inflatuvar bağırsak hastalığı görüldüğü vurgulandı. Kongrede paylaşılan bilgilere göre, ülkeler geliştikçe ve hijyen arttıkça tıpkı astım gibi, inflatuvar bağırsak hastalıklarının da sıklığı artıyor.

ÇOCUKLARA DİKKAT

Sadece Avrupa’da 2 milyondan fazla kişide görülen hastalıkla ilgili dikkat çeken bir başka konu daha var. Kronik olan bu hastalıklar giderek daha fazla çocukta görülüyor. 2 yaşından önce sık antibiyotik kullanımı sözkonusu hastalıkların riskini 5 kat artırıyor.

TANI GECİKİYOR

Ortak belirtileri karın ağrısı, kanlı dışkılama, kilo kaybı olan sözkonusu hastalıkların (ülseratif kolit, Crohn, daha nadir olarak da jeniz kolit, lenfositik kolit, diversiyon kolit) hastalıkların nedeni tam olarak anlaşılmış değil. Ancak beslenme alışkanlıkları, sigara içmek, antibiyotik, yaşam tarzı, stres, genetik gibi faktörlerin zemin hazırladığı biliniyor. İnflatuvar bağırsak hastalıklarıyla ilgili sorunlu alanlardan biri de tanıdaki gecikmeler. Örneğin Crohn hastalığı olan her 3 hastadan biri tanı için bir yıldan fazla bekliyor.

BELİRTİLER

CROHN hastalığında karın ağrısı, ishal yakınmaları ön plandayken ülseratif kolitte kanlı ishal en sık görülüyor. Ancak her iki hastalık için de, halsizlik, kilo kaybı, hafif düzeyde ateş yüksekliği, karında şişlik hatta bazen kabızlık gibi değişik yakınmalar da bulunuyor. Şikâyetler her zaman sindirim sistemiyle ilgili olmayabilir. Bel ağrısı, eklem ağrıları, göz ve ciltle ilgili bağırsak dışı yakınmalar da inflamatuvar barsak hastalıkların belirtileri olabiliyor.

AİLESEL YATKINLIK YOL AÇIYOR

ÜLSERATİF kolit ve Crohn hastalığı inflamatuvar bağırsak hastalıkları çatısı altında yer alan iki hastalık olarak tanımlanıyor. Nedenleri henüz tam olarak aydınlatılamadı. Çevresel nedenler, ailesel yatkınlık ve bağışıklık sisteminin uygunsuz çalışması hastalıkların nedeni olarak suçlanıyor. Hasta bireylerin çocuklarında veya birinci derece akrabalarında inflamatuvar bağırsak hastalığı görülme sıklığının arttığı biliniyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Mart 2014Yayınlanma Tarihi:10 Nisan 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.