MEDİKAL GÖRÜNTÜLEMEDE RİSK

A.A

İnsanların yıllık radyasyona maruziyet nedenlerinin yarısının medikal ışınlamalardan kaynaklandığı açıklandı.


Ankara Üniversitesi Nükleer  Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Doğan Bor, Antalya'da düzenlenen 22. Nükleer Tıp Kongresi'nde artan medeniyet ve teknolojiyle teşhis ve tedavide  radyasyon kullanımının arttığını vurguladı. Akciğer filminden, bilgisayarlı  tomografiye kadar medikal görüntüleme yöntemleriyle insanların ışınlandığını  ifade eden Bor, “18 yıl önce kişilerin yıllık radyasyona maruz kalma nedenleri  arasında yüzde 15 olan medikal ışınlamalar teknolojik gelişmelerle yüzde 49'a  çıktı” dedi.

Medikal ışınlamaların mutlak bir gerekliliğe dayanmasının şart olduğunu  belirten Bor, medikal görüntülemede minimum radyasyon ile optimum görüntü  kalitesinin hedeflendiğini kaydetti. Cihazların bakım ve kontrollerine dikkat  etmek gerektiğini vurgulayan Bor, Türkiye'de bu konuda çok büyük eksiklikler  olduğunu ve normal doza kıyasla 10 kat fazla radyasyon veren cihazlar bulunduğunu  söyledi.

Medikal görüntülemelerin ve özellikle bilgisayarlı tomografinin  gereklilik halinde hayat kurtaran cihazlar olduğunu belirten Bor, son zamanlarda  bu cihazlardan yayılan radyasyonun kanser riskini artırdığına yönelik yayınlarla,  insanların yaptırmaları zorunlu teşhislerden korkar hale geldiğini belirtti.  Adeta bir 'radyofobia' yayıldığını dile getiren Bor, diğer nedenlerle  kıyaslandığında medikal görüntüleme sistemlerinden kanser riskinin çok daha düşük  olduğuna dikkati çekti.

RİSKLERİN KIYASLANMASI

Bir milyon kişide kansere yakalanma riskinin tek bir göğüs incelemesi  yaptıranlarda 2.5, beyin tomografisinde 100, pelvis tomografisinde 500,  girişimsel incelemelerde ise 2500 olduğunu bildiren ifade eden Bor, buna karşın  400 bin kişinin başka nedenlerle kansere yakalanma olasılığı bulunduğunu  vurguladı.

Bor, medikal görüntülemelerle 0.02 miliSievert (mSv) radyasyon dozuna  maruz kalmanın, milyonda bir ölüm nedeni olarak 40 yemek kaşığı tereyağ ve 100  adet kömürde pişmiş biftek tüketmek, 1.5 sigara içmek, araba ile 300 ve uçak ile  de bin mil seyahat etmekle aynı riske eşit olduğunu söyledi.

Meme dokusunun radyasyona karşı daha hassas olduğuna dikkati çeken Bor,  diğer incelemelere göre daha fazla radyasyona maruz bırakan mamografinin ancak  hekim gerekli gördüğü zaman bakımının kontrolü iyi yapılmış cihazlarda yapılması  gerektiğini kaydetti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.