Meditasyon sinir liflerini değiştiriyor

Meditasyonu dört hafta içinde belli başlı bir beyin bölgesindeki sinir liflerini, rahatlama egzersizine kıyasla daha fazla değiştiriyor.

Meditasyonu dört hafta içinde belli başlı bir beyin bölgesindeki sinir liflerini, rahatlama egzersizine kıyasla daha fazla değiştiriyor.

Araştırmaya katılan kişilerin beyinlerinde, sadece dört haftalık deneyimden sonra değişimler saptanmış. Sonuçlar psişik hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Nitekim idrak meditasyonu dört hafta içinde belli başlı bir beyin bölgesindeki sinir liflerini, rahatlama egzersizine kıyasla daha fazla değiştiriyor. Beyin kabuğunun ön kısmındaki sinir hücresi uzantılarının (aksonlar) izolasyonu, meditasyon alıştırmasından sonra önemli ölçüde iyileşmiş ki bu da sinyallerin daha hızlı iletilmesine izin veriyor diyor Texas Teknik Üniversitesi’nden Yi-Yuan Tang. Bilimsel ismi “anterior cingulate korteks” olan beyin bölgesi genel olarak duyguların kontrolünden ve sorunları çözme yetisinden sorumludur. Bilim insanları yeni sonuçlar sayesinde öğrenme esnasında beyin yapılarında meydana gelen değişimleri daha iyi anlayabilmeyi umuyorlar. Ayrıca korku bozukluğu, depresyon, şizofreni, sınırda kişilik sendromu (Borderline sendromu) ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi psişik hastalıklar için de yeni tedavi imkânları doğabilir. Nitekim bu tür hastalıklarda algı ve duygu kontrolünün “ayarı” bozuluyor diyor bilim insanları Proceedings dergisinde. Dikkat meditasyonu olarak da isimlendirilen idrak meditasyonu, bedeni rahatlatması dışında, konsantrasyonu güçlendiriyor ve kişiye gündüz rüya görme yetisini de kazandırıyor. Araştırmaya katılan Oregon Üniversitesi’nden 45, Dalian Üniversitesi’nden (Çin) 68 öğrenci iki gruba ayrılmış. Daha önce hiç meditasyon deneyimi yaşamayan öğrencilerden bir kısmı dikkat meditasyonu alıştırmaları, diğerleriyse rahatlama egzersizleri yapmışlar. Bilim insanları sinir hücresi dokusunun geçirgenliğiyle ilgili çeşitli faktörleri ölçen difüzyon tensör görüntüleme tekniğiyle değişimleri incelemişler. Dikkat meditasyonu yapan grubun belli başlı beyin bölgesinde hücrelerin duvarlarındaki geçirgenliğin sadece dört hafta içinde azaldığı görülmüş. Fakat bilim insanları ayrıca sinir liflerinin de yoğunlaştığını düşünüyorlar. Araştırmacılar daha önce Amerikalı ve Çinli öğrenciler arasındaki kültürel farklılıklara bağlı değişimlerle ilgili tahminlerini kanıtlayamamışlar. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.