Meditasyona başlamak istiyorsanız…

Yeni başlayanlar için doğru meditasyonun ipuçları…

Her gün en az yarım saat meditasyon yaparak hem hayatınızdaki olayları gözden geçirme fırsatı elde edebilir hem de olaylara farklı açılardan bakma şansı yakalayabilirsiniz.

Gündelik hayatın stresinden uzaklaşmak, kötü enerjilerden arınmak, gevşemek ve huzur bulmak için yapılan meditasyon odaklanma yeteneklerinizin gelişmesine ve farkındalığınızın artmasına yardımcı olur. Her gün en az yarım saat meditasyon yaparak hem hayatınızdaki olayları gözden geçirme fırsatı elde edebilir hem de olaylara farklı açılardan bakma şansı yakalayabilirsiniz. Bunun yanında zihninizi boşaltmak ve kendinizle baş başa kalmak için de meditasyon harika bir yöntemdir.

Meditasyon yapmak için öncelikle sessiz ve sakin bir ortam bulmalı ve doğru bir duruş pozisyonu almalısınız. Sırtınız dik bir şekilde durmak ve rahat kıyafetler tercih etmek meditasyonu daha kolay ve zevkli hale getirir.

Meditasyon esnasında kısık seste ve ruhu dinlendiren tarzda meditasyon müzikleri dinlemek odaklanmanızı sağlar.

Gözlerinizi kapatın ve meditasyon seansına başlayın. Meditasyona başlarken derin bir nefes almak ve gevşemeye çalışmak gerekir. Derin nefes alarak vücudunuza odaklanın ve gevşemeyi hissetmeye çalışın. Ayaklarınızı, dizlerinizi ve kollarınızı gevşeterek rahatlamayı hissetmeye çalışın.

Omuz ve baş bölgenize dikkatinizi yoğunlaştırarak o bölgelerinizi gevşetmeye çalışın. Zihninizdeki düşünceleri bertaraf ederek tamamen gevşemeye ve rahatlamaya odaklanın. Kısa zaman sonra tüm vücudunuz rahatlayacak ve meditasyonun zevkine varacaksınız.

Açık alanda veya deniz kenarında meditasyon yapmak ise sizi iki kat daha fazla mutlu edecektir. Doğayla bütünleşebileceğiniz sessiz bir alanda vücudunuza odaklanarak ve gevşeme hareketlerine yoğunlaşarak meditasyona başlayabilirsiniz.

Doğada meditasyon yapmak size doğanın elementleriyle bütünleşme fırsatı da verir. Oturduğunuz yerdeki toprağı hissetmeli ve onun enerjisinin farkına varmalısınız. Daha sonra havayı içinize çekmeli ve aynı şekilde havanın enerjisine konsantre olmalısınız.

Güneşin enerjisini adeta içinize çekerek benliğinizin şifa bulduğunu hissedin. Aynı şekilde çevrenizdeki su veya denizin sesine konsantre olarak enerjilerini içinizdeki enerjilerle uyumlu hale getirmeye çalışın. Bir süre sonra negatif düşünce ve enerjilerden arındığınızı hissedecek ve kendinizi daha hafiflemiş bir şekilde bulacaksınız. 15 dakika sonra gözlerinizi açın ve meditasyonu sonlandırın.

Günde en az 15 dakika meditasyon yaparak zihninizi arındırabilir ve negatif etkilerden kurtulabilirsiniz. Düzenli yapılan meditasyon ruhu besler ve sağlıklı bir yaşam vadeder.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Haziran 2017Yayınlanma Tarihi:02 Eylül 2016