Medya çocukları nasıl etkiliyor

Uzmanlar, televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini açıkladı.

Uzmanlar,  televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini açıkladı.

Kastamonu  Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Muammer Ergün, televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini ileri sürdü. Ergün,  bilginin hemen her yıl ikiye  katlandığı 21. yüzyılda yeni nesilleri yetiştirmede öğretmenlerin rolünün tahmin  edilenden daha fazla azaldığını öne sürerek, artık nesilleri televizyon,  bilgisayar, internet, cep telefonu ve oyun salonlarının yetiştirdiğini savundu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Bunlardan arta kalan zamanlarda öğretmenlerin “Tırnakları ile kayaları  kazımaya çalışarak” öğrencileri yetiştirmeye çalıştığını vurgulayan Ergün, bu  çabayı gösteren öğretmenlerin de karşısına hem üst düzey yöneticilerin hem de  sistemin işleyişinin çıktığını iddia etti. Ergün, ergenlik çağının çocukluktan çıkıp, yetişkinliğe giriş dönemi  olduğunu, bu dönemin çalkantılı geçtiğinin altını çizerek, şöyle dedi: “Ergenlik çağı, aile ve öğretmenlerin ikinci plana atılıp arkadaşların  model alındığı dönemdir. Bu dönemde birey, çocuklukla yetişkinlik arasında  gitgeller yaparak yetişkin toplumu içerisinde kendine bir yer bulmaya çalışır. Bu  dönemi birey, yetişkin toplumu içerisinde kendisine ne kadar çabuk yer bulursa o  kadar kolay atlatır. Bu dönemde çocuklarımızın iyi bir insan olup topluma yararlı  bireyler olabilmesi için yetişkinlere büyük görevler düşmektedir.”

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

“ŞİDDETE DUYARSIZLAŞAN BİREY, YARIN ŞİDDET UYGULAMAYA BAŞLAYABİLİR”

“Televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmler çocuklarımızı şiddete yönlendirmektedir” diyen Ergün,  kanunlarla bunu düzenlemenin mümkün olmadığını ifade etti. Ergün, medyanın bu konuda bir iç denetim sistemi geliştirmesi ve öz  eleştiri yapabilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu tür filmler aynı zamanda  çocuklarımızı şiddete karşı sistematik olarak duyarsızlaştırmaktadır. Bugün  şiddete duyarsızlaşan birey, yarın şiddet uygulamaya başlayabilir. Bu bakımdan  bir suçlu da medyadır” diye konuştu. Bir internet sitesindeki oyun tanıtımında “Öğretmenini sevmiyorsan onu  öldür” başlığının yer aldığını belirten Ergün, hemen her öğrencinin internete  erişme imkanı olduğu günümüzde çocukların bu ve benzeri oyunlarla büyüdüğünü  vurguladı. Ergün, bu oyunlarla yetişen, büyüyen çocukların tepkilerini şiddetten  farklı bir davranış ile göstermesinin mümkün görünmediğini kaydetti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Eylül 2012Yayınlanma Tarihi:04 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.