Menapoza girenler de anne olabiliyor

Kariyer, eğitim gibi nedenlerle evliliği ve anne olmayı ileri yaşlara erteleyen kadınlar bu haber sizin için...

Kariyer, eğitim gibi nedenlerle evliliği ve anne olmayı ileri yaşlara erteleyen kadınlar bu haber sizin için...

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral: "Nasıl olsa tıpta bir sürü gelişme var. kariyerimi yaparım, 40'lara doğru da çocuğumu doğururum ve bu işi bitiririm..." diyen kadınların ne kadar erken ve genç yaşta yumurtalık rezervi yaparsa, gelecekteki bebek yapma isteklerini şansa bırakmamış olacaklarının altını çiziyor. menopoztedaviSağlık Bakanlığı yumurta rezervi az olan tüm kadınlara 'yumurtalarını dondurma hakkı' sağlayacak haberinden sonra yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansına yakalamış oldu. Bazı kadınlar 40 yaşından sonra bile anne olabiliyorken, bazıları da 30'lu yaşlarda menopoza girebiliyor. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral: "Nasıl olsa tıpta bir sürü gelişme var. Kariyerimi yaparım, 40'lara doğru da çocuğumu doğururum ve bu işi bitiririm..." diyen kadınların ne kadar erken ve genç yaşta yumurtalık rezervi yaparsa, gelecekteki bebek yapma isteklerini şansa bırakmamış olacaklarının altını çiziyor. Çevresel etkenlerle erkek sperm sayısının azaldığını, kadının ise kariyer planlaması nedeniyle geç yaşta çocuk sahibi olmak istemesi nedeniyle yumurta sayısının düştüğünü söyleyen Dr. Oral; kısırlığın arttığına, tüp bebek oranının giderek yükseldiğine dikkat çekiyor. “Rahim yaşlanması değil, yumurtanın yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır. 30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtaları 40 yaşına geldiğinde de aynı kalır, dolayısıyla rahmin yaşlanması döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemez; döllenme için yumurtanın genç kalması gerekir. İleride anne olma şansını yitirmek istemeyenler kararlarını bugünden vermeliler…” diyen Dr. Oral yumurtalık rezervi hakkında şöyle bilgiler veriyor:

YUMURTALIK (OVER) REZERVİ NEDİR?

Kadının doğurganlık potansiyeli, hamile kalma kapasitesidir. Yani bir kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin (yumurtaların) sayısal olarak miktarını ve kalitesini ifade eder. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu değerlendirmenin sonuçlarına bağlı olarak infertilite (kısırlık) tedavisi için uygulanacak yöntem hakkında ve kişinin hamile kalma şansı hakkında önemli bilgiler elde edilir. Yumurtalık rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarında yumurtalarının fazla, kaliteli ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir. Kişinin yumurtalığındaki yumurta miktarını yansıtan en önemli faktör kişinin o an ki yaşıdır. Yaş ilerledikçe özelliklede 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi azalır, 40 yaşından sonra bu olay daha da hızlanır. Yumurtalık rezervi azalan kadınında kendiliğinden ya da tedaviyle gebe kalma şansı azalır, hatta gebelik olsa bile düşük riski artar.

ERKEN YUMURTALIK YAŞLANMASI NEDİR?

Yumurtalık yaşlanması ile ifade edilmek istenen yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalardaki kalite azalmasıdır. Genç yaşlardaki kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğu zaman gebe kalma potansiyeli düşmektedir.

YUMURTA DONDURMA NEDİR?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemidir. Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların çok uzun bir süre muhafaza edilerek saklanmasını sağlamaktadır. KİMLER YUMURTA DONDURABİLİR? Önceleri yalnızca kanser tedavisi görecek hastalara yumurta dondurma izni veren sağlık Bakanlığı, yasalarda yaptığı son düzenlemelerle yumurta rezervi düşük olan tüm kadınlara “yumurtalarını dondurma hakkı” sağlıyor. Yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebiliyor. Daha önce bunun müddeti 5 yıl ile sınırlıydı. Bu süre şimdi 5 yıllık periyodlarda bakılarak limitsiz hale getirildi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Ocak 2015Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.