MENOPOZ KALP RİSKİNİ ARTTIRIYOR

MENOPOZ KALP RİSKİNİ ARTTIRIYORUzmanlar, menopoz sonrası hormon tedavisi alınmadığı takdirde, kadınlarda kalp riskinin arttığını açıkladı.

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, menopoz sonrası dönemde hormon tedavisi alınmadığı takdirde, kadınlarda kalp krizi riskinin yükselerek ileri yaşlardaki ölüm nedenlerinin ilk sırasını oluşturduğunu söyledi.

Ertüngealp, 18 Ekim'in “Menopoz Günü” olarak kutlandığını belirterek, kadın hayatının evrelerinden biri ve doğal bir sürecin sonucu olan menopoz döneminin, toplumda yaygın bir kanı olarak yaşlılık döneminin başlangıcı olarak görüldüğünü ifade etti.

Menopoz dönemini, uzman kontrolüyle kolay atlatmanın mümkün olduğuna işaret eden Ertüngealp, “Sıcak basması, terleme, unutkanlık, ağlama nöbetleri ve uykusuzluk gibi fark edilen belirtilerin yanı sıra kilo alma, libidonun azalması gibi fark edilmeyen belirtiler de menopoz döneminde ortaya çıkıyor” dedi.

Ertüngealp, 40 yaşından sonra meme röntgeni ve ultrasonunun ihmal edilmemesi gerektiğini dile getirerek, kadınlara şu önerilerde bulundu:

“İdeal vücut ağırlığınızı koruyun, günlük öğün sayını arttırın, yeterli miktarda kalsiyum alımına dikkat edin, aşırı protein tüketmeyin, güneş ışınlarından yararlanın, sigara içmemeye özen gösterin, düzenli olarak egzersiz yapın, kafeinli içeceklerden, alkol ve çok acılı yiyeceklerden ve üç beyazdan (un, tuz ve şeker) uzak durun.”

Ertüngealp, 18 Ekim Menopoz günü dolayısıyla tüm yurtta bilinçlendirme seminerleri düzenleneceğini ve belirli bölgelerde ücretsiz menopoz muayene hizmeti sunulacağını bildirdi.

MENOPOZ SONRASI KALP KRİZİ RİSKİ ARTIYOR”

Son yıllarda menopoz sonrası dönemde kadınların ölüm nedenleri arasında, kalp krizinin ilk sırada yer aldığına dikkati çeken Ertüngealp, “Menopoz sonrası dönemde kalp krizi riskinin artmasının en önemli nedeni, genç yaşlarda kadınlarda var olan östrojen hormonunun kalbi korumasına karşın, ileri yaşlarda bu hormonun azalmasıyla bu koruyuculuk özelliğinin ortadan kalkmasıdır. Gelişen tıp ve özellikle kalp tedavilerinde yaşanan büyük gelişmelere rağmen, menopoz sonrası dönemde artan kalp krizi riski, kadın ölümlerinin birinci nedenini oluşturuyor” dedi.

Özellikle sigara kullanımı, kilo alma, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam gibi faktörlerin kalbi olumsuz etkilediğini vurgulayan Ertüngealp, “Bunlara ek olarak kadınlarda hormonal dengenin değişikliğe uğraması ve menopoz sonrası dönemde kalp hastalıkları risk teşkil ediyor” diye konuştu.

Ertüngealp, menopoz döneminde uygulanan hormon replasman tedavisinin, kroner kalp hastalığı riskini yüzde 50 oranında azalttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Kadınlarda 40-45 yaş öncesi dönemde kalp krizi riski erkeklere göre 3'te 1 oranında. Menopoz sonrası geç dönemde ise bu oran artıyor ve erkeklerle aynı seviyeye ulaşıyor. Bu nedenle menopoz sonrası dönemde hormon tedavisi alınmadığı takdirde, kadınlarda kalp krizi riski yükselerek ileri yaşlardaki ölüm nedenlerinin ilk sırasını oluşturuyor.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.