Menopozda kalp hastalıkları artıyor

Menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşüş nedeniyle kadınlardaki kalp rahatsızlıklarının artığı bildirildi.

Menopoz döneminde östrojen hormonundaki düşüş nedeniyle kadınlardaki kalp rahatsızlıklarının artığı bildirildi. menopozKalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, kadınların ölüm sebepleri arasında kalp krizinin birinci sırada yer aldığını söyledi. Kadınlardaki hormonal özelliklerin erkeklere göre kalp damarlarında spazm gelişme ihtimalini arttırdığını, bu tarz spazma bağlı koroner hastalıkların kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Bilal, şöyle konuştu:

"Kadınlarda menopoz kalp hastalıkları açısından bir dönüm noktası. Menopozla kadın kalp hastalıklarında bir sıçrama oluyor. Menopozla birlikte kalp hastalıklarının koruyucusu olan östrojen hormonunun seviyesinde düşüş yaşanıyor. Östrojen hormonu iyi huylu kolesterolü yükseltirken kötü huylu olanı azaltıyor. Erken yaşta rahmi ve yumurtalıkları alınmış kadınlarda da kalp hastalığı ihtimali aynı şekilde yükseliyor." Bilal, 65 yaşın üzerindeki her 4 kadından birinde kalp rahatsızlığı görüldüğünü vurguladı. Menopoz sonrası düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmeyle kalp sağlığının korunabileceğini dile getiren Bilal, "Sigara alışkanlığını terk etmek de önemlidir" dedi. Bilal, kadınların kalp damarının daha ince olduğunu, bu durumun stent yerleştirme ve diğer ameliyatların başarısına da etkileyebildiğini ifade etti.

"ÖLÜM ORANI ERKEKLERE GÖRE DAHA YÜKSEK"

Bilal, kadınların kalp krizi başladıktan sonra hastaneye daha geç gittiğini söyledi. Kalp krizi geçiren kadınlarda ölüm oranının erkeklere göre daha yüksek olduğunu aktaran Bilal, "Yani kalp krizi kadınlarda daha tehlikeli. Kadınlardaki ölüm nedenleri arasında kalp hastalıkları birinci sırada yer alıyor. Kanser sanılanın aksine ikinci sırada geliyor. Kalp hastalıkları kadınlardaki ölümlerin yaklaşık yarısından sorumlu ve tüm kanser ölümlerinin neredeyse iki katı" diye konuştu. Bilal, ailesinde yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker olan kadınların 30'lu yaşlarından sonra kalp açısından kontrolden geçmesi gerektiğini kaydetti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Eylül 2014Yayınlanma Tarihi:26 Eylül 2014