MENTAL BOZUKLUK VE ŞİZOFRENİ YATIRIYOR

Hastane yatışlarının %21'inden fazlasının mental bozukluktan kaynaklandığı ortaya çıktı.

Agency for Healthcare Research and Quality'nin yayınladığı son rapora göre, hastane yatışlarının %21'inden fazlası mental bozukluk tanısı alıyor. 2006 başlangıçlı verilere odaklanan araştırmacılar, mental sağlıkla ilişkili hastane yatışlarının yaklaşık %60'ının devlet tarafından ödendiğini, yaklaşık %24'ünün ise özel sağlık sigortası tarafından karşılandığını saptadılar. Rapora göre mental bozukluğa bağlı hastane yatışlarının en yaygın nedenleri mizaç bozuklukları ve şizofreni.

Söz konusu hastaların ortalama yatış süreleri sekiz günün üzerinde. Başka hastalıklar için bu süre ortalama dört buçuk gün. Her yıl A.B.D.'deki erişkinlerin neredeyse %26'sı hafif-ciddi mental hastalıklardan yakınıyor.Ve mental hastalık tedavi edilmediği takdirde çoğu zaman hastaneye yatışla sonuçlanıyor.

Ayda Çayır/NP GRUP


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.