MERHABA BOTOKS HOŞÇAKAL ÖFKE

A.A

Öfke anında kasları felç eden botoksun, bu duygunun algılanmasında da kısa devreye yol açtığı açıklandı.

Amerikan Newsweek dergisinde yayımlanan araştırmada, Wisconsin-Madison  Üniversitesi'nden David Havas, botoksun bazı duyguları hissetme becerisini  etkileyip etkilemediği sorusuna yanıt aradı.

Araştırmada, alın çizgilerine botoks yaptırmayı planlayan 40 gönüllüden  öfke, mutluluk, üzüntü gibi bazı duygular uyandıracak bildirimleri okumaları  istendi.

Her cümle okunduktan sonra, gönüllülere, bu cümleyi iyi anladıklarında  önlerindeki düğmeye basmaları söylendi. Botoks yapıldıktan iki hafta sonra benzer  cümleler gönüllülere okutuldu.

Mutluluk uyandıran cümleyi okuyan katılımcılar düğmeye basmak için hiç  vakit kaybetmedi. Ancak öfke veya üzüntü uyandıran cümleleri okuyan kişilerin  cümleyi okuma ve anlamaya daha fazla vakit harcadığı görüldü. Dolayısıyla bu  duyguların hissedilmesi de gecikti.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Profesör Arthur Glenberg, normalde  beynin kaşların çatılması için bu bölgeye sinyaller göndermesi ve kaşların  çatılma şiddetinin beyne geri gönderilmesi gerektiğini ifade ederek, botoks  yapıldığında bu mekanizmanın ve anlama becerisinin sekteye uğradığını belirtti.

Glenberg, "Karşılıklı konuşmada beni çok öfkelendiren birşeyi size  anlattığımda eğer tepki vermekte az da olsa geç kalırsanız, bu bana mesajımı  anlamadığınızı gösterir" dedi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yayımlanan araştırmanın,  botoksun duygusal içeriği yorumlama becerisini etkilediğini gösteren ilk  araştırma olduğu belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.