METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN

A.A

Ramazan’da beslenme şeklindeki değişikliğe bağlı yavaşlayan metabolizmanın  fiziksel aktivite ile hızlandırın.

 


Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, bir aydır tutulan oruç döneminde beslenme alışkanlıklarındaki  değişiklikler sonucu, bu kişilerin metabolizma hızının yavaşladığını söyledi.

Bu dönemde, beslenmenin yanı sıra fiziksel aktivite düzeninin de  değiştiğine dikkati çeken Çom, oruç tutan kişilerin fazla enerji harcamamak ve  iftar vaktinden önce acıkmamak için daha önce uyguladıkları egzersiz  programlarını bıraktıklarını ifade etti. Çom, bu durumun diğer günlerden daha  fazla beslenen, ancak hareketsiz kalan kişilerde kilo artışına neden olduğunu  belirterek, “Böylece bireyler, enerji alımı ile harcaması arasındaki dengeyi  sağlamakta zorlanmakta ve şişmanlama eğilimine girmektedirler” uyarısında  bulundu.

Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmanın tekrar düzelebilmesi ve  vücut ağırlığının dengede tutulabilmesi için bayramdan sonra yeterli ve dengeli  beslenilmesine özen gösterilmesi gerektiğine işaret eden Çom, öğün atlamama, bol  su içme gibi sağlıklı beslenme ilkelerine uymanın yanı sıra düzenli fiziksel  aktivite yapmaya da özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.
        
FİZİKSEL AKTİVİTENİN YARARLARI
        
Çom, fiziksel aktivitelerin, günlük yaşamda kas ve eklemleri kullanarak  enerji tüketimine sebep olan, kalp ve solunum hızını arttıran ve yorgunlukla  sonuçlanan aktiviteler olduğunu ifade ederek, yürüme, koşma, sıçrama, yüzme,  bisiklete binme, çömelme kalkma, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde  hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren  çeşitli spor dallarının fiziksel aktivite olarak kabul edildiğini söyledi.

Düzenli fiziksel aktivitenin kas gücünü ve vücut esnekliğini artırdığını,  eklem hareketliliğinin korunması ve arttırılmasında yardımcı olduğunu, kalp-damar  sistemini güçlendirerek kalp krizi geçirme riskini azalttığını vurgulayan Çom,  şunları kaydetti:

“Düzenli egzersizle kişi gerilimini azaltabilir, günlük baskılardan  uzaklaşabilir ve zihnini zinde tutabilir.

Olumlu düşünerek depresyon ve stresle başa çıkabilme yeteneğini  geliştirir.

Boya uygun vücut ağırlığına ulaşmaya ve yağ dokusunun azalmasına yardımcı  olur.
Daha iyi motor koordinasyon sağlar, çevikliği artırır.

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon), kalp-damar hastalıkları, şişmanlık  (obezite), şeker hastalığı (diabet), kemik erimesi (osteoporoz), depresyon, bel  ağrısı, kireçlenme (artrit) gibi birçok hastalıktan korur ya da var olanların  şiddetinin azalmasına sebep olur. Beyin-damar hastalıkları gelişim riskini azaltır.”
        
"ASANSÖR YERİNE MERDİVEN KULLANILMALI”
        
Çom, egzersiz yapmak için imkan olmadığı düşünüldüğünde gün içinde  yapılan mecburi hareketlerin egzersize dönüştürülebileceğini de belirterek, özel  araç yerine toplu taşıma araçları tercih edilebileceği, gidilecek yere varmadan  bir kaç durak önce inerek yola yürüyerek devam edilebileceği ve hekim tarafından  yasaklanmadığı takdirde asansöre binmek yerine merdivenlerin kullanılabileceği  önerisinde bulundu.

Çom, belirli bir program dahilinde ve profesyonel yardım almadan  yapılacak egzersizlerde bilinmesi gereken bazı kuralları ise şöyle sıraladı:

“Daha önce hiç egzersiz yapmamış olanlar, egzersize gün aşırı 10 dakika  gibi sürelerle başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dakika olacak şekilde  arttırmalı,

Egzersiz öncesinde kaslar yumuşak ve yavaş hareketlerle gerilerek  ısıtılmalı,

 Ani hareketler ve aşırı yüklenmenin özellikle daha önceden alışık olmayan  bireylerde spor yaralanmalarına neden olabileceği unutulmamalı.

Bilinen bir kronik hastalığı olanlar, egzersiz programlarına başlamadan  önce kendilerini izlemekte olan hekimin onayını almalı.

Egzersizle birlikte gelen şiddetli göğüs ağrısı ve nefes darlığının bir  kalp hastalığının belirtisi olabileceği bilinmeli.

Açık havada yapılacak sporlar için hava kirliliğinin yoğun olmadığı  ortamları seçmek dikkat edilmeli.

Bilinçsizce yapılan aşırı egzersizin de sağlık için hareketsizlik kadar  zararlı olabileceği unutulmamalı.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.