METAL YASAĞINA SON

A.A

Firma üreticileri, teknolojinin lisansını alarak cihazlarında kullanma  kararı alırken, uygulamaya geçildiğinde  Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) sırasında üzerinde metal bulundurmama  koşulu da kalkmış olacak.

Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ergin Atalar,  beyin pili, kalp pili, stent, implant ve ağrı kesici cihazlar gibi tıbbi aletleri  taşıyan hasta sayısının giderek arttığına işaret etti.

Bu cihazlar vücutta taşındığı takdirde hayat boyu MRI cihazına girip  görüntüleme yapılamadığını vurgulayan Atalar, "Bu konu geçmiş dönemlerde çok  önemli değildi. Çünkü zaten MRI ve bu tür tıbbi cihazlar çok yaygın  kullanılmıyordu. Ancak günümüzde iki teknoloji de hızla gelişiyor" dedi.

Vücudunda implant taşıyan bir hastanın MRI'a ihtiyaç duyma ihtimalinin  yüzde 10 dolayında olduğunu belirten Atalar, bu tür hastaların görüntüleme  teknolojisinden yararlanamamasının dünya bilim çevrelerinde ilgi çektiğini  anlattı.

Bilkent Üniversitesinde geliştirilen teknoloji ile implant, stent, kalp  pili gibi metalleri üzerinde taşıyan hastaların da MRI'a girebilecekleri  teknolojiyi geliştirdiklerini bildiren Atalar, "Çalışmamızda iki önemli konuyu  değiştirdik. Cihazın elektronik devresinde ve cihazların kablolarında değişikliğe  gittik. Üretim yapan şirketler bizden çalışmamızın kullanım lisansını aldı ve  üretime geçmeye karar verdiler" diye konuştu.

"Mikrodalga fırınlara nasıl metal konulamazsa MRI cihazlarına da  üzerinde metal bulunan insanlar giremezdi. Yani biz metal bir malzemeyi  mikrodalganın içine sokabilmenin yollarını bulduk" diyen Atalar, yaptıkları  değişikliklerle metallerin elektromanyetik dalgalarla etkileşim gösteremediğini  dile getirdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.