Mevki sahipleri stresten etkilenmiyor olabilir

Lider konumundaki babunların, stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceği belirlendi.

Lider konumundaki babunların, stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceği belirlendi.

PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada baskın olan babunların daha az hastalığa yakalandığını ve yaralarının daha çabuk iyileştiği belirtildi. Bu sonuçlar, daha önce baskın maymunların stres kurbanı olduklarına ve bağışıklık sistemlerinin zayıfladığına dair bulgulara rastlayan bilim adamlarını da şaşırttı.

 STRESİ NASIL YENEBİLİRSİNİZ...TIKLAYIN...

Kenya'da gruplar halinde yaşayan 166 erkek babunu inceleyen bilim adamları, bu maymunlarda yaraların erkekler arasındaki kavgalar sonucu oluştuğunu, baskın erkeklerin yaralarının daha çabuk iyileştiğini gördü. Bilim adamları sosyal statünün yaraların daha çabuk iyileşmesiyle bağlantılı olduğunu belirterek, insanlarda ve hayvanlarda "tepede" olmanın yarattığı stresin iyi mi yoksa kötü mü olduğunun sürekli tartışıldığını, ancak bu sonuçların "tepede olanların" stresin olumsuz etkilerinden korunuyor olabileceğini gösterdiğini vurguladı. REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Mayıs 2012Yayınlanma Tarihi:25 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.