MEYVE SUYU ŞİŞMANLATMIYOR

A.A

Nezle ve grip gibi hastalıkların boy göstermesi, sağlıklı beslenmek için gerekli olan gıdaların önemini de ortaya çıkardı.


Uzmanlar, her gıdada olduğu gibi meyve suyunun da dengeli ölçüde alındığında vücuda olan yararlarının tartışılamayacağına dikkat çekerek, “Meyve suyunun sağladığı kalori meyve ile aynı ölçüdedir. Örneğin, 100 gram meyve ya da meyve suyundaki kalori miktarı yaklaşık 45-50 kcal’dir. O yüzden her gün mutlaka meyve yemeye, bulamıyorsanız 1 bardak suyunu içmeye özen gösterin. Vücudunuzu vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin bu gıda takviyesinden mahrum bırakmayın” diye uyarıyorlar. Çocuk gelişiminde sağlıklı beslenme konusunda uzman olan, Baylor Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatri Bölümü, Çocuk Beslenme Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Theresa A. Nicklas, yaptığı araştırmalara dayanarak, çocukların kilo alımı ile yüzde 100 meyve suyu tüketiminin hiçbir ilişkisi olmadığını vurguluyor.

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri Ebru Akdağ, meyve suyunun tatlı bir sıvı gıda olmasından dolayı, yüksek kalorili olarak algılandığının altını çizerek, şunları söylüyor:

“Fazla kiloya yol açan nedenlerin başında kalori gelir. Bu nedenle, meyve sularının kilo aldırdığı konusunda yanlış bir kanı yaygınlaşmıştır. Meyve suyu meyveden dönüşen bir içecek olmasına rağmen aynı kanı meyve için geçerli değildir. Meyve suyunun sağladığı kalori de meyve ile aynı ölçüdedir. Örneğin; 100 gram meyve ya da meyve suyu ya da meyve nektarının sağladığı kalori 45-50 kcal arasındadır. Meyve suları ayrıca, vitamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin bir gıda takviyesidir. Araştırmalar, meyve suyu tüketimi arttıkça; potasyum, C vitamini, magnezyum, demir, folat, B6 vitamini alımında artış ve toplam yağ ve sodyum alımında düşüş olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, obeziteye sebep olması, aşırı miktarda tüketilmemesi şartıyla, mümkün değildir. O nedenle meyve suyunun vitamin, mineral ve antioksidan kaynağı olduğu unutulmamalı, obezite nedenleri başka yerlerde aranmalıdır.”

OBEZİTE İLE MEYVE SUYU TÜKETİMİ ARASINDA İLİŞKİ YOK

Son 10 yılda yapılan 14 bilimsel araştırma, obezite hastalığı ile meyve suyu tüketimi arasında bir ilişki olmadığını ortaya çıkarıyor. Hatta bazı durumlarda, meyve suyu tüketen gençler ve çocuklar arasında daha az obezite hastalığına rastlandığına dair bilimsel bulgular da bulunuyor. Bu araştırmaların 4’ünün uzun süreli, 7’sinin ise çok kişi ile çalışılan ulusal nitelikte incelemeler ışığında yapılması ile sadece nicelik değil, nitelik olarak da obezite ile meyve suyu tüketimi ilişkisinin olmadığını ispat eden araştırmaların öne çıktığı görülüyor.

ÇOCUKLARIN ORTALAMA YÜZDE 57’Sİ MEYVE SUYU TÜKETMİYOR

Söz konusu araştırmalara göre, çocukların ortalama günlük meyve suyu tüketiminin 0.12 litre civarında olduğu ortaya çıkıyor. Yani, günde toplam aldıkları kalori ise sadece 58 kalori oluyor. Bu da, çocuğun toplam enerji alımının yüzde 3.3’ünü temsil ediyor. Araştırmaya katılan 2-11 yaş arası gruba bakıldığında, çocukların ortalamada yüzde 57’sinin meyve suyu bile tüketmediği ortaya çıkarılmış. Prof. Nicklas, meyve suyu tüketimindeki artışın süt tüketimini azaltabileceği ön yargısını da çürütüyor. Yapılan araştırmaların sonucunda, çocukların beslenmesinde bu temel besinlerden birinin yer almasının öbürünü azaltabileceği ön yargısı da geçersiz kılınıyor. Günde 0.17 litreden fazla meyve suyu tüketen çocukların karbonhidrat, C ve B6 vitaminleri ile potasyum alımının da, tüketmeyenlere oranla daha fazla olduğu da görülüyor. Ayrıca, meyve suyu tüketenlerin yağ, doymuş yağ ve şeker alımının tüketmeyenlere göre önemli ölçüde az olduğu çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriliyor. Buna göre çocukların yüzde yüz meyve suyu tüketimi ile obezite hastalığı arasında hiçbir ilişki olmadığını vurgulayan Prof. Nicklas, her türlü besinin dozunda alındığı sürece, sağlıklı gelişime katkıda bulunacağını belirtiyor. 
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.