Meyveler ve Sağlığa Faydaları

En az ve en çok tüketilen meyvelerin yararlarını sizler için yazdık...

Meyveler ve Sağlığa Faydaları

Yaban mersini

Yaban mersininin rengi antosiyaninler adı verilen güçlü bileşiklerden gelir. Bilim adamlarına bu antioksidanlar  kanserden, kalp hastalıklarından ve demanstan korumaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyorç Yaban mersinini taze veya dondurulmuş olarak yiyin. Yarım bardak yaklaşık 40 kalori.

Acai Meyveleri

Acai meyvesi orijinal olarak amazon ormanlarında yetişen zengin antioksidan özelliği taşıyan genellikle görüntü olarak yaban mersinine benzetilen mor renkli bir üzüm yani meyvedir. Çoğunlukla acai üzümü olarak bilinir. Süper yiyecek olarak da adlandırılan acai meyveleri,  diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Bu besinler birçok hastalığa yol açabilecek hücre hasarını durdurabilir.

Avokado

Avokado tek tohumlu meyvelerdir. Yumuşak yeşil etleri vitaminler, mineraller ve sağlıklı yağlarla doludur. Avokado kalbinize yardımcı olabilir, kilo vermenizi destekleyebilir ve yaşlandıkça sizi sağlıklı tutabilir. Dilimleyin ve salatalara ekleyin, smoothielere karıştırın veya mayonez yerine sandviçlerin üzerine sürün.

Böğürtlen

Böğürtlen, kalp hastalığına ve kansere yol açan iltihabı azaltabilecek çok sayıda polifenol ve kimyasal madde içerir. Meyveler ayrıca ince bağırsağınızın şekeri daha iyi parçalamasına yardımcı olabilir, bu da tip 2 diyabet olasılığınızı azaltabilir. İmkanınız varsa taze veya dondurulmuş olarak tüketin. Bir bardak sade böğürtlen 7 gram şeker içerir.

Çilek

Çilekler C vitamini, folik asit, lif ve antioksidanlarla doludur. Yüksek tansiyonu ve koles

erolü düşürmeye, kan şekerini yönetmenize ve yaşlanmanın beyniniz üzerindeki etkileriyle mücadele etmenize yardımcı olabilirler.

Kızılcık

Kızılcık Meyveleri bakterilerin midenizde kalma ve enfeksiyonlara neden olma olasılığını azaltabilir. Bilim insanları kanseri önleyip kalp sağlığını iyileştirip iyileştiremeyeceklerini araştırıyor. Ne kadar meyve suyu içtiğinize dikkat edin: Fazlası midenizi bozabilir ve böbrek taşlarına yol açabilir.

Mürver Ağacı meyvesi

Yüzlerce yıldır insanlar Mürver Ağacı meyvesini soğuk algınlığı ve griple savaşmak için kullandı. Birkaç çalışma, bu ekstrelerin ilk veya iki gün içinde alınması durumunda grip semptomlarını kısaltabileceğini öne sürüyor. Sadece pişmiş mürver yiyin; çiğ olanlar veya yaprakları sizi hasta edebilir. Ayrıca hamile veya emziren kadınların ya da bağışıklık sistemi sorunu olan kişilerin meyveleri hiç yememesi gerekir.

Kırmızı Ahududu

Ahududu, farklı kanser türleriyle savaşmakta etkilidir. Beyin sağlığınızı korumada da yardımcı olur.

Kivi

Kivi, gözlerinizi korumaya yardımcı olan lutein içerir; sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için çinko; ve daha iyi bir egzersiz yapmanıza yardımcı olan potasyum da içerir.

Ginseng Meyveleri

Çin tıbbında ginseng bitkisinin kökü yaygın bir tedavi yöntemidir. Peki ya meyveleri? Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, farelerin kolesterolü düşürebileceklerini, kanserle savaşabileceklerini ve bağırsak iltihabını azaltabileceklerini gösterdi. Diyabetiniz varsa, ginseng meyvesi suyunun kan şekerinizi ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41555


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ağustos 2023