Mide bakterilerine dikkat!

Dünya nüfusunun yarısından fazlası, Helicobacter pylori mikrobu taşısa da sadece onda birinde ülser veya mide kanseri gibi hastalıklar görülmekte.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası, Helicobacter pylori mikrobu taşısa da sadece onda birinde ülser veya mide kanseri gibi hastalıklar görülmekte.

midebakteriAmerikalılar, bir hastalığın ortaya çıkması aynı anda midede bulunan diğer mikroplara bağlı diyor. Farelerle gerçekleştirilen deneyler sonucunda özellikle de klostridyaların, bağışıklık sisteminin iltihap reaksiyonlarını kısıtlayarak, H.pylori enfeksiyonunun hastalık potansiyelini düşürdükleri ortaya çıkmış. Buna göre belki de midelerinde bu tür koruyucu bakteriler bulunmayan insanlarda H.pylori enfeksiyon riski daha yüksektir (Infection and Immunity, Kaliforniya Üniversitesi’nden Karen Ottemann.) Ağızdaki ve bağırsaklardaki yararlı mikropların hastalık etkenlerinin çoğalmasını önlemeleri gibi midedeki belli başlı mikrop türlerinin de Helicobacter bakterisinin tehlikeli duruma gelmesini önlediği düşünülüyor. Buna karşın diğer türler belki de hastalık riskini daha da yükseltiyor olabilirler. Bu teorilerle ilgili kanıtlar, H.pylori taşıyan farelerle gerçekleştirilen deneylerle ortaya çıkmış. Farelere H.pylori bulaşmadan önce bazı mide bakterilerini öldüren antibiyotik verildiğinde, enfeksiyon daha zayıf iltihap reaksiyonlarına neden olmuş. Mide duvarında dört hafta sonra tedavi görmeyen farelere kıyasla daha az T tipi yardımcı hücre saptanmış. Ayrıca midedeki bakteri popülasyonunun bileşimi de değişmiş. Bu durum midede bulunan 10.000 bakteri türünden 4000’i için geçerli. Özellikle de klostridya sayısı artmış. Bu bakterinin bağırsak iltihabını önlediğini biliyoruz diyor Ottemann. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:14 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.