MİGREN HASTALARINA UMUT

Milliyet

Göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) yönteminin migren hastalarının sorunlarını hafiflettiği belirlendi.

 


Travma sonrası stres bozukluklarının tedavisinde kullanılan göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) yönteminin migren hastalarının sorunlarını hafiflettiği belirlendi.

Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi Çift ve Aile Terapisti Şirin Hacıömeroğlu, travma sonrası stres bozukluklarının tedavisinde kullandıkları “EMDR” (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) yöntemiyle, migren hastalarının sorunlarını hafiflettiklerini bildirdi.

Araştırmalarda, migrenin en çok yanlış teşhis konulan hastalıklardan biri olduğunu belirten Şirin Hacıömeroğlu şunları söyledi: “Kadınlarda daha fazla görülen migreni âdet dönemi daha çok tetikler. Gerilim tipi baş ağrısının yaygınlığı ise yüzde 90’larda görülmektedir. Bu da migren gibi insan hayatını oldukça etkileyen bir ağrı. Başın sızlaması, sıkılması gibi hissediliyor. Stres ve uykusuzluk bir numaralı tetikleyicileri. Travma sonrası stres bozukluklarının tedavisinde kullanılan EMDR yönteminin, migren hastalarının sorunlarını hafiflettiğini tespit ettik. Bu konuda yeni bir proje geliştirerek migren hastaları üzerinde EMDR yöntemini uygulayıp baş ağrısının şiddetini, süresini veya sıklığını azaltmayı başardık.”
Şirin Hacıömeroğlu, “EMDR” yönteminin travma tedavisinde kullandıkları çok etkili bir teknik olduğunu söyledi.

Madde bağımlılığının da bu yöntemle tedavi edilebildiğini vurgulayan Hacıömeroğlu şöyle devam etti:

“Travma sonrası psikolojik sorunların çözümü için kullanılan EMDR yöntemi, DBE tarafından geliştirilen yeni bir proje ile migren, gerilim tipi baş ağrısı gibi birincil baş arısı çekenlerin derdine çare oluyor. Proje çerçevesinde, kronik günlük baş ağrısı olan kişilere uygulanan EMDR yöntemi sayesinde, hastalardaki ağrı şiddeti, sıklığı, süresi ve alınan ilaç miktarında ciddi düşüşler oldu. Bu yöntemle yapılan, geçmişte yaşanan ve güne taşınan bazı olay ve anıları elden geçirmektir. Bunların yol açtığı hoş olmayan duygular ve ya bedensel duyguları zayıflatmak, acı vermeye devam etmesini önlemektir. EMDR’de kişi, acı veren anısıyla, güvenli bir ortamda yüz yüze geliyor. Bu şekilde onun üzerine gidebilme ve üstesinden gelmek için harekete geçme cesareti buluyor. Mevcut stres faktörünü tetikleyen uyarana karşı duyarsızlaştırılıyor.”

Ağrı 4 ile 72 saat arasında sürebilir

Hacıömeroğlu, baş ağrılarında en yaygın olanlarının, migren, gerilim tipi ve küme tipi ağrılar olduğunu vurgulayarak, migrenin 4 ile 72 saat arasında sürebildiğine işaret etti. Migrenin genetik yatkınlığının da olduğunu belirten Hacıömeroğlu, ancak ortaya çıkmasının genellikle bir olayla tetiklendiğini söyledi. Hacıömeroğlu, genellikle migrene, mide bulantısı, aşırı ışık ve ses duyarlılığının eşlik ettiğini vurguladı.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi:28 Şubat 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.