MİGREN ŞİVESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Hürriyet

Sabah olduğunda Fransız aksanıyla İngilizce konuşan bir kadın olarak kalktı ve o andan sonra  bir daha aksanına dönemedi.

 


İngiltere'de migren hastası 49 yaşındaki Kay Russell için 4 Ocak 2010 tarihi sıradan bir gündü. Gün bitti ve her zamanki gibi uyumak üzere yatağına gitti. Sabah olduğunda yatağından Fransız aksanıyla İngilizce konuşan bir kadın olarak kalktı. Russell o tarihten bu yana bir daha kendi aksanına dönemedi.

Kay Russell, 4 Ocak'tan beri ailesi ve arkadaşları için sesi ve konuşma tarzıyla tamamen farklı biri. İngiliz kadın 20 yıldır migren hastası ve bazen bu hastalık kol ve bacaklarda geçici felç yaratabiliyor. Bazen de yine geçici olarak konuşma işlevini bozuyor ve kişi kelimeleri yuvarlayarak konuşuyor.

Ancak Kay Russell için durum çok ilginç. Çünkü konuşmasındaki aksan bozukluğu 4 Ocak'tan bu yana sürüyor. 4 Ocak'tan iki hafta önce bir gün, Kay Russell korkunç bir baş ağrısı yaşadı ve bu ağrı onun konuşmasının bozulmasına neden oldu. İki hafta sonra bir gün bir sabah uyandığında artık tamamen Fransız aksanına sahipti.

Kay Russell'ın başına gelen yabancı aksan sendromu diye bir hastalık. Bu hastalığı iyileştiren bir tedavi yok. Günler, haftalar, aylar sürüp bir anda kaybolabiliyor. Bazen de bir ömür boyu sürebiliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Eylül 2011Yayınlanma Tarihi:16 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.