Milyonlarca çocuk ölüyor

Son bir araştırmaya göre, dünya genelindeki beş yaş altı çocuk ölümlerinin yarısından yetersiz beslenme sorumlu.

Son bir araştırmaya göre, dünya genelindeki beş yaş altı çocuk ölümlerinin yarısından yetersiz beslenme sorumlu.

cocukolumHer yıl yaklaşık 3,1 milyon çocuk yetersiz veya dengesiz beslendiği için beşinci yaşını görmeden yaşamını yitiriyor (Lancet). Yetersiz beslenme belirtileri arasında hem çocukta hem de annede vitamin veya çinko ve demir gibi minerallerin eksikliği yer almakta. Baltimore John Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda Robert Black ve ekibi, ayrıca bedensel olarak azgelişmişliğin, boy, kilo ve yaş üzerindeki etkisini de incelemişler. Buna göre 2011 yılında dünya genelinde 165 milyon çocuğun, yaşına göre kısa boylu olduğu, 50 milyon çocuğun boyuna uygun kiloda olmadığı ve 100 milyon çocuğunsa yaşıyla orantılı beden ağırlığına sahip olmadığı ortaya çıkmış. Bu durumlar özellikle de Afrika ve Asya için geçerli.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Fakat yetersiz beslenme sadece bedensel gelişimi değil, öğrenme yetisini de etkiliyor. Ayrıca yetersiz beslendikleri için azgelişmiş olan çocuklar enfeksiyon hastalıklarına da daha kolay yakalanıyorlar. Bilim insanları bu yüzden Kuzey İrlanda’da gerçekleştirilecek olan G8 zirvesinde yetersiz beslenme için alınması gereken önemler üzerinde durulmasını öneriyorlar. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:25 Haziran 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.