Minikler yaşam becerisi kazanıyor

Şırnak'ta ilk kez uygulanan "Montessori" eğitim sistemiyle anaokulu öğrencileri yemek yapmayı, dikiş dikmeyi ve çiçek sulamayı öğreniyor.

Şırnak'ta ilk kez uygulanan "Montessori" eğitim sistemiyle anaokulu öğrencileri yemek yapmayı, dikiş dikmeyi ve çiçek sulamayı öğreniyor.

sirnakPedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori'nin (1870-1952) kendi adıyla pedagoji bilimine kazandırdığı eğitim modeli, Bolu'nun ardından Şırnak'ta Çiçek Yuvası Anaokulu'ndaki bir sınıfta uygulanmaya başlandı. 3-6 yaş arası çocuklar, bu model sayesinde daha çok büyükler tarafından yapılmasına alışık olunan yemek yapmak, dikiş dikmek ve çiçek sulama gibi işleri kendi başlarına yaparak beceri kazanıyor. Montessori eğitim sistemini görev yaptığı okulda uygulayan anaokulu öğretmeni İrem Savcı, sistemin 3-6 yaş arasındaki çocuklar üzerinde çok olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Velilerin ilk etapta sisteme temkinli davrandığını ancak daha sonra çocukların evde işlere katıldıkları duyumlarını aldıklarını belirten Savcı, şöyle dedi: "Okul öncesi eğitiminde farklı metotlar denemek istedim. Montessori konusunda Selçuk Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliğinde uygulamalı eğitim aldım. Başarılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocukla bireysel çalışıyoruz. Bireysellik ön planda, o yüzden Montessori yöntemi iyi sonuç veriyor. Bu sistem milli eğitimde daha önce Bolu'da uygulanmış. Velilerin bakış açısı ise ilk etapta biraz sert oldu. Çünkü diğer ana okullarındaki gibi oyuncaklarla oynamıyor, ütü yapıyorlar, şeklinde tepkileri oldu. Fakat şimdi inanılmaz güzel tepkiler var. Çünkü çocuklardaki değişikleri gördüler. Çocuklarda sorumluluk bilinci gelişti." Anaokulunu ziyaret ederek uygulamayı yerinde inceleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan da sistemin diğer okullarda da yaygınlaştırılması gerektiğini ifade ederek, "Okulumuzda uygulanan bu sisteme öğrencilerimizle birlikte velilerimizde bu sürece katılıyorlar. Ve çok değişik birtakım gelişmeler oluyor. Çocuklarımızı gözlemliyoruz. Biz ve velilerimiz bu durumdan memnunuz. Montessori eğitim sistemi ilimizde öncü bir çalışma olacak" dedi. Kendisinin de ana okulu öğretmeni olduğunu söyleyen Elif Benek adlı veli ise verilen eğitimden memnun olduklarını belirterek, "Çocuğum küçük yaş grubu olduğu için buraya gönderiyorum. Bu eğitimden çok memnunuz artık çocuğum evde bana yardımcı oluyor. Mesela sofrayı topluyorum. O da 'bana tabağı getirebilir miyim' diyor. Çocuğumun bunu yapması çok önemli bir gelişme. İyi ki oğlum buraya geliyor. İrem hocadan çok memnunuz, ona çok teşekkür ederim" diye konuştu. Öğrenci velilerinden Celil Şahin de, çocukların sorumluluk alarak yetişmesini çok önemsediğini kaydetti. Uygulamanın en güzel faydasının çocuklarına sorumluluk yüklemesi olduğunu dile getiren Şahin, şunları söyledi: "Biz veliler olarak çocuklarımıza kıyamıyoruz. Onlara bir şey yaptıramıyoruz. Ama artık her akşam geldiğimizde çocuğumuz yeni bir şey öğrenmiş oluyor. Elbise katlamayı, ütü yapmayı, çiçeklere bakmayı öğrendiklerini görüyoruz. Bu eğitim sistemini daha önce hiçbir yerde görmemiştim. Ben kendim de anaokuluna gitmiştim ama sadece oyun oynuyorduk, resim yapıyorduk. Hiç sorumluluk almıyorduk. Kendimizi birey gibi hissetmiyorduk. Bunun daha faydalı olduğunu düşünüyorum." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2013