Mısır Nişastası Nerelerde Kullanılır?

Mısır Nişastasının Şaşırtıcı Kullanım alanları olduğunu biliyor muydunuz? Mısır nişastası yemeklerde, cilt sağlığında, ayak sağlığında, saç bakımında, güneş yanıklarında, böcek ısırıklarında, hayvan dostlarınızın tüyleri için, ev temizliğinde, deodorant yapımıda kullanabilirsiniz...

Mısır Nişastası Nerelerde Kullanılır?

- Yemeklerde kullanılır
- Tatlı yapımında kullanılır
- Kesik yaraların üzerine uygulanır
- Cam Silmek İçin
- Böcek ısırmalarında kullanılır
- Gümüş Parlatmak İçin
- Güneş yanıklarına iyi gelir
- Ayakkabı Kokularına son verir
- Katı bir çorba kıvamı yapmak için
- Kir ve yağları çıkarmak için
- Baş ağrısına iyi gelir
- Ayak Sağlığı için idealdir
- Cilt sağlığı için peeling yaparak
- Saç sağlığı için, saç dökülmesini önlemek için

Yemek Pişirmek İçin

Sosları ve pudingleri kalınlaştırmak veya tavada kızartmak için et istediğinizde mısır nişastası kullanın. Ama mısırdan öğütülen bu nişastanın mutfağın ötesinde onlarca kullanım alanı var. Kağıt, yapıştırıcı ve kaplama yapan endüstrilerde temel bir malzemedir. Bilim adamları onu haşere kontrolü için ürünlere bile dönüştürüyorlar.

Güneş Yanığı

Güneşte yanmış lekeleri mısır nişastası ve sudan yapılmış hafif bir macunla silin. Ardından, ılık bir küvette soğuduktan sonra, yatmadan önce çarşaflarınızın arasına mısır nişastası serpin. İpeksi dokusu, kavrulmuş teniniz ve kumaş arasındaki sürtünmeyi azaltır.

Yumurtalar için Vegan Takas Hazırlayın

Mutfağa geri döndüğünüzde, mısır nişastası ve su karışımı, birçok pişmiş üründe bir yumurtanın yerini alabilir. Oran yemek tarifleri arasında değişir, ancak ortalama olarak 1 yemek kaşığı mısır nişastası ile 3 yemek kaşığı su bir yumurtanın sıvı içeriğine eşittir. Herhangi bir topaklanmayı önlemek için diğer malzemelere eklemeden önce mısır nişastasını daima suda eritin.

Böcek Isırıkları

Eski moda gidin ve bir lapa yapın. Acıyı hafifletebilecek kalın bir macun. Yaklaşık 3 yemek kaşığı mısır nişastasını 1 yemek kaşığı soğuk su ile karıştırın ve nazikçe lekenin üzerine sürün. Bırak kurusun. Sihrini çalıştırmak için bir gecede bile bırakabilirsiniz.

Hayvan Tüyleri İçin

Tüylü bir köpek hikayesi ama iyi türden değil. Birçok köpek, özellikle kürkleri uzun veya kıvırcıksa, keçeleşmiş kürk alır. Bu karışıklıklar kötü görünür ve ayrıca cildi çekerek ağrıya neden olabilir. Onları kesmeden önce çıkarmalarına yardımcı olmak için, tüylü arkadaşınızın paltosuna bol miktarda mısır nişastası sürün ve daha sonra yumuşak bir fırça ile paspasın altından üstüne hafifçe fırçalayın.

Kuru Şampuanı Basitleştirin

Mısır nişastası yağı emmede harikadır, bu da onu şampuanlar arasında kullanışlı bir çözüm haline getirir. İşin sırrı, iki parça mısır nişastasını başka bir mutfak rafı elyafı olan kabartma tozu ile karıştırmaktır. Karışımı köklerinize yakın bir yere sürün ve iyice fırçalayın.

Ayak Sağlığı

Bu basit bir formül: Ter artı sürtünme, kabarcıklara eşittir. Özellikle çorapsız gidiyorsanız, ayakkabılarınızı giymeden önce bir tutam mısır nişastası ile ayaklarınızı pürüzsüz ve kuru tutun. Çabalarınıza rağmen küçük bir kabarcık çıkarsa, yeniden emilene kadar bir bandajla tamponlayın. Büyükse, kabarcığın etrafına bir çörek pedi (ortası delik olan bir yastık) yerleştirin. Keçe veya köpükle kendiniz yapın ve büyük bir bandajla yerinde tutun.

Evin Etrafını Temizleyin

Mısır nişastası, evin çevresinde çok amaçlı bir doğal temizleyicidir. Gümüşü parlatmak için kalın bir su ve mısır nişastası macunu sürün, kurumasını bekleyin ve ardından yumuşak bir bezle parlatın. Cam üzerine ince bir solüsyon püskürtün, sade suyla durulayın ve güzel bir ışıltı için kurulayın. Ahşabın üzerine kuru olarak serpin ve gerçek gresi ve mobilya cilası birikimini gidermek için dirsek gresi kullanın.

Kendi Deodorantı Kendin Yap

Mağazadan satın alınan ürünlerdeki kimyasalları atlamak ister misiniz? Avucunuzun içinde eşit miktarda mısır nişastası ve kabartma tozu karıştırın ve uygulamak için büyük boy bir makyaj fırçası veya pamuk topları kullanın. Düzenli deodorant tedavi edilen cildi tahriş edebileceğinden, kanser için radyasyon tedavisi gören insanlar için bu harika bir takas.

Çocuklarla Eğlenin

Birkaç damla gıda boyası ile renklendirilmiş 1 su bardağı suyu 2 su bardağı mısır nişastası ile karıştırın. Ellerinizle kaygan bir topun içine bastırın ve bıraktığınızda tekrar sıvıya dönüşmesini izleyin. Bir süzgeçten geçirin. Sade ılık suyla yıkayın, ancak tıkanmayı önlemek için...

WEBMD

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:09 Ağustos 2021