MİZAH, BEYNİN MUTLULUK VİTAMİNİ

 

MİZAH, BEYNİN MUTLULUK VİTAMİNİ Üzüntü, korku ve endişelerimizi yenmenin en iyi yolu mizahtan geçiyor... Çünkü mizah, beyindeki serotonin ve endorfin hormonlarını yükselterek mutluluk yeteneğini geliştiriyor.

 Tıp sınır tanımıyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarla, beyinde neşe, sevinç, elem, keder, korku, panik, uyku, iştah, şüphecilik, kıskançlık, öfke gibi ruhsal özelliklerin de temsil edildiği belirlendi.

Öğrendiklerimiz, neşeli, heyecanlı olaylar beynimizde protein olarak kodlanıyor. Kişi istediğinde, beyinde depolanan bu proteinler birer birer çözülerek, hayata anlam katıyor. Beyinde depolanan mutluluk proteininin bir faydası da, hastalıklara karşı direnç salgılarının üretilmesine yardımcı olması. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi uzmanlarından Dr. Funda Güdücü, mutluluk proteininin sağlığımıza etkilerini açıkladı...

GÜZEL DÜŞÜN, BEYNİN MORFİN SALGILASIN

Güzel görüp güzel düşünmek, başta hastalıklar olmak üzere bütün sıkıntılara iyimser bir bakış açısıyla yaklaşmak, biyolojik açıdan daha rahat ve daha sağlıklı olmamızı sağlar. Beynimizin ürettiği bu salgılar iyileşme hızını yüzde 40-50 oranında arttırır, hayattan zevk alma yolunda bize hız kazandırır.

 

"İYİ OLACAĞIM" DEMEK

Kansere yakalanan bir insan eğer ümitsizlik ve karamsarlık içerisinde ise, beyni iyileştirici salgıları üretemez. Hastanın iyileşme beklentisi varsa, beyni serotonin, endorfin, enkefalin gibi iyileştirici salgılar üretir. Bu salgılar giderek vücudun savunma sistemini, bağışıklık dokularını kuvvetlendirir.

MUTLULUĞUN FORMÜLÜ M VİTAMİNİ

 M Vitamini ise, mutluluk proteininin şifrelerini çözüyor. En zor ve sıkıntılı anlarda mizahla korkuyu yenmek olayın yönünü değiştirmek mümkün. Kendisini kontrol etmeyi başarabilen ve hayatta gerçekçi hedefleri olan insan, beynini iyi ve doğru kullanabiliyor. Beynini iyi ve doğru kullanabilen insan, beyninde mutluluk kimyasalları salgılanmasını sağlayabiliyor. Diğer ifade ile serotonin ve endorfin gibi hormonların düzeyini yükselterek, mutluluk yeteneğini geliştirebiliyor. İşte mizah (M) vitamini bu aşamada devreye giriyor.

 

BAŞARILI KİŞİLERDİR

Psikiyatri uzmanı Dr. Funda Güdücü’ye göre, M vitamini, sadece sağlıklı yaşamın değil, sosyal ilişkilerin de anahtarı. “Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir. Olaylara verdiğimiz anlamı sorgulamamızı sağlar. Zaafları, kırgınlıkları kabul edip fark ettiğimizi gösterir. Mizah özgürlüğümüzün,MİZAH, BEYNİN MUTLULUK VİTAMİNİ 2 özgüvenimizin de işarettir. Mizah duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılıdır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur. Üzüntülü durumda gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır. Korkular, takıntılar, üzüntüler içerisindeki insan kendisiyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj her şeyin içini dışına çıkarır. Bunu başaran insan stresini kontrol altına almayı başarmada önde demektir.”

Ruhsal belirtiler

Genellikle neşe, sevinç esenlik duygusu... İç huzur, kendisi ile yaşadığı çevre iş ve aile hayatı ile uyumu içinde olmak, olumlu düşünmek , yaşama sevinci, iyimserlik, iyilik hissi.

Bedensel belirtiler

Canlı, zinde, enerjik olabilme. Hastalık ve kötü hayat olaylarına rağmen yakınmama, hastalığı ile uğraşmama.

Neslihan SÖZEN / İSTANBUL

//www.bugun.com.tr
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.